Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Centrum Witelona - Wielkie Otwarcie biletowane

LEGNICA. Centrum Witelona, powstałe w remontowanym od 2018 roku zabytkowym Teatrze Letnim w Parku Miejskim, nareszcie zostanie oddane do użytku legniczanom. Uroczyste otwarcie tego Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona odbędzie się w tę niedzielę, tj. 29 września. Wejścia na to wydarzenie jest BILETOWANE, w promocyjnej cenie 10 zł. Sprzedaż biletów na otwarcie ruszyła dziś. Bilety można kupić na miejscu w Centrum: w biletomacie lub bezpośrednio w kasie (26 i 27 września w godzinach 12.00 - 18.00 oraz w dniu otwarcia). Liczba miejsc jest ograniczona, a wejście do Centrum możliwe będzie wyłącznie po zakupie biletu na konkretne godziny czyli na : 9:00; 11:00; 13:00; 15:00; 17:00.

Centrum Witelona - Wielkie Otwarcie biletowane

Teatr Letni, położony w samym sercu Parku Miejskiego, w którym powstało obecne Centrum Witelona , to zabytkowy budynek ze 150- letnią historią. Za czasów niemieckich , w 1850 roku wzniosło go Towarzystwo Strzeleckie dla swoich celów - obiekt zwany był wówczas Domem Strzeleckim . Po II wojnie światowej budynek zajęła Armia Radziecka - w nim odbywały się akademie,potańcówki. Gdy Rosjanie opuścili miasto - obiekt przejęło miasto. W latach 90-tych ubiegłego wieku miasto wydzierżawiło obiekt miejscowemu biznesmenowi, który organizował tam dyskoteki. W 2005 roku budynek odebrano najemcy i po bezskutecznym szukaniu dzierżawcy, zdecydowano o dalszym losie zabytkowego obiektu, a w 2018 rozpoczął się jego remont - długi i kosztowny ( ok. 40 mln zł) .

Powstałe, w odremontowanym Teatrze Letnim, Centrum Witelona ma być nowoczesną i jedyną tego typu instytucją w Zagłębiu Miedziowym, łączącą naukę, edukację i kulturę. To miejsce, gdzie połączono naukę w atrakcyjną zabawę, ma być podobne do tych istniejących już w Polsce jak np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Hydropolis w sąsiednim Wrocławiu.

29 września, w tę niedzielę, podczas uroczystego otwarcia, Ci którzy zakupią bilety , będą się sami mogli przekonać  czy legnickie Centru Nauki, Kultury i Edukacji Witelona okaże się hitem na miarę wyżej wspomnianych instytucji.

A w dniu Otwarcia  Centrum Witelona czeka odwiedzających wiele atrakcji:
- Średniowieczna Szkoła – warsztaty dla dzieci,
- Nauka z Energią – warsztaty w LABO z Anną Rzeźnik
- Naukowy Plac Zabaw
- Edukacja Przyszłości – strefa VR
-bezpłatne badania wzroku z dr OKO w godz. 10:00-14:00
- Miej Oko – malowanie buziek
O godz. 15:00 będzie specjalny wykład Karola Wójcickiego – „O ŚWIETLE, GWIAZDACH I WITELONIE
O godz. 19:00 na Polanie Angielskiej oglądanie nieba przez zwierciadlany teleskop razem z Karolem Wójcickim( wstęp bezpłatny)

Co znajdziecie w Centrum Witelona?
- wystawy interaktywne inspirowane osiągnięciami Witelona i innych wielkich umysłów,
- zajęcia w LABO dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które pozwolą zgłębiać naukowe tajemnice w praktyczny sposób,
-konferencje naukowe i kulturalne, które staną się miejscem wymiany wiedzy,
-wydarzenia artystyczne, łączące naukę z kulturą, takie jak spektakle, koncerty czy spotkania autorskie

Wystawa główna: OKO. Perspektywa Przyszłości
Na głównej wystawie w Centrum Witelona znajdziecie prawie 50 ekspozytorów przybliżających teorie naukowe Witelona. Wystawa jest podzielona na kilka stref:
- Kto zgasił światło?
W zaciemnionej przestrzeni będziecie mieli okazję być w teatrze światła, poznać naturę wielkoskalowych zjawisk świetlnych.
- Szkiełko i oko.
Tutaj dowiecie się o praktycznym zastosowaniu optyki geometrycznej. W tym miejscu znajdzie się całkowicie zaciemniony pawilon, co pozwoli wam bawić się wiązkami światła. A na dachu tego obiektu będzie czekać na zwiedzających niespodzianka... drugiej takiej w Polsce nie znajdziecie.
- Co widzi mózg?
Tu poznamy psychofizjologię widzenia i świat złudzeń optycznych. Dowiemy się dlaczego interpretacja obrazu nie przebiega w oku, ale w mózgu.
- Trzecie oko - bliżej natury.
W tej przestrzeni przybliżone zostaną Wam sposoby postrzegania świata przez inne żywe istoty. Jak widzą zwi+erzęta? Porównamy oczy zwierząt. I poznamy zjawisko bioluminescencji.
- Trzecie oko - nowe technologie.
Tutaj zobaczycie, jak człowiek rozwinął wiedzę Witelona sprzed 800 lat, wiedzę dotyczącą optyki i światła. I jak tą wiedzę wykorzystał tworząc nowoczesne narzędzia. Poznacie w tej strefie lasery, luminofory i dowiecie się, jak działa radioterapia.

Reasumując: Centrum Witelona to konkretna wiedza podana w sposób lekki, przyjemny i atrakcyjny.

Fot.GB 2024