Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Centrum Witelona otwarte. Moc atrakcji (FOTO)

LEGNICA. W sobotę Centrum Witelona w parku miejskim po raz pierwszy otworzyło swoje podwoje przed zaproszonymi gośćmi i dziennikarzami, dając im okazję do zapoznania się z bogatą ofertą oraz licznymi atrakcjami, które już wkrótce-  ponoć - będą dostępne dla szerszej publiczność.
- Ta inwestycja trwa już sześć lat. Czternaście aneksów na wykonawstwo, trzy na zakończenie i przygotowanie ekspozycji. To niestety obiekt, który miał swoją klątwę, miał być przygotowany kilka lat temu i udostępniony mieszkańcom. Nie wszystko jest przygotowane tak, jak chcieliśmy. Niestety wykonawcy nie udało się wszystkiego dokończyć, chcieliśmy jednak otworzyć obiekt zgodnie z planem, który był. Ponieważ firma wykonawcza i osoby odpowiedzialne za nadzór nie wywiązały się w pełni z deklaracji i terminów, osoby, które kupiły już bilet, jutro zobaczą Centrum Witelona i dostaną darmowy dodatkowy bilet na kolejne zwiedzanie – mówił Maciej Kupaj, prezydent Legnicy.

Centrum Witelona otwarte. Moc atrakcji (FOTO)

Wartość inwestycji wyniesie ponad 40 milionów złotych. Pełne otwarcie nie odbędzie się jednak w zakładanym terminie, bo wykonawca wystawy nie zdążył wszystkiego zrobić. - Wykonawca zapłaci kary, jeśli nie dotrzymał terminów - mówi prezydent Legnicy.

Część elementów zatem nie jest jeszcze gotowa, więc nie będzie można jeszcze dziś z nich korzystać. Kiedy to będzie? Nikt nie złożył takiej deklaracji, choć wszyscy zapewniają, że w tym roku, a może już w listopadzie.

Centrum Witelona już ukończone ma przyciągać ludzi w każdym wieku. - Jest to miejsce znaczące większe niż na potrzeby miasta, bo jest to centrum na potrzeby całego regionu. Liczę na to, że faktycznie nie tylko okoliczne miejscowości, ale całe województwo dolnośląskie będzie z tego korzystało, bo jest co pokazać już w tym momencie. Powinno się to cieszyć dużą popularnością. Wzbogaci to znacząco także ofertę turystyczną i kulturalną Legnicy - dodaje Maciej Kupaj.

Wiadomo, że Centrum Witelona nie będzie w stanie się utrzymać tylko z biletów i konieczne będzie wsparcie z budżetu miasta. Trudno dziś dokładnie skalkulować, jaki będzie koszt roczny jego utrzymania, ale będzie to prawdopodobnie w granicach 6-8 milionów złotych.

Za projekt wystawy odpowiadała jedna z najlepszych w tej dziedzinie specjalistek w kraju Anna Rzeźnik, nagradzana m.in. za wystawę w Muzeum Emigracji w Gdyni czy w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Wymyślając tę wystawę, tak naprawdę wymyślaliśmy wszystkie eksponaty od nowa. Produkujemy to za pomocą polskiej firmy, która to prototypuje, produkuje i wdraża. Podstawą dla tej wystawy, z mojej perspektywy było takie zaangażowanie fizyczne, tak więc mamy monitory, ale to nie są monitory dotykowe, mamy projektory, ale nie załatwiamy całego contentu projektorami. Chciałam, żeby można było przyjść, zakręcić korbą, przesunąć dźwignię, wykonać ruch, czasami się schylić, bo uważam, że smartfony i nowoczesne technologie są dobre jako narzędzie, ale chciałabym oderwać dzieciaki od tego, do czego są przyzwyczajone, że wiedzę czerpiemy z multimediów - mówi Anna Rzeźnik.

W centrum znajdują się laboratoria, których sponsorem i partnerem jest firma Tauron. Będzie ona wspierała Centrum Witelona.

Problemem mogą być miejsca parkingowe, bo jest ich niewiele, a najbliższy duży parking znajduje się przy nowym moście na Kaczawie.

OTWARCIE DLA MIESZKAŃCÓW - 29.09 (bilety już wyprzedane)

W dniu otwarcia czeka na odwiedzających sporo atrakcji:

Średniowieczna Szkoła – warsztaty dla dzieci, Nauka z Energią – warsztaty w LABO z Anną Rzeźnik, Naukowy Plac Zabaw, Edukacja Przyszłości – strefa VR,

Bezpłatne badania wzroku z dr OKO w godz. 10:00-14:00
-Miej Oko – malowanie buziek
-O godz. 15:00 specjalny wykład Karola Wójcickiego – „O ŚWIETLE, GWIAZDACH I WITELONIE”
-O godz. 19:00 na Polanie Angielskiej oglądanie nieba przez zwierciadlany teleskop razem z Karolem Wójcickim.
-Centrum Witelona to nie tylko przestrzeń, w której będzie można odkrywać tajniki wiedzy – to miejsce, gdzie nauka spotyka kulturę, edukację i historię w jednym wyjątkowym otoczeniu.

Główna wystawa w Centrum Witelona „OKO. Perspektywa Przyszłości” prezentować będzie blisko 50 ekspozytorów, które przybliżą teorie naukowe Witelona.Wystawa podzielona jest na kilka stref, z których każda oferuje unikalne doświadczenia i wiedzę: Kto zgasił światło? W tej strefie odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w teatrze światła, gdzie poprzez różne interaktywne instalacje poznają naturę wielkoskalowych zjawisk świetlnych. W mroku będą mogli zobaczyć, jak światło kształtuje naszą rzeczywistość oraz jakie zjawiska optyczne można zaobserwować na co dzień.

Szkiełko i oko. Tutaj uczestnicy dowiedzą się o praktycznym zastosowaniu optyki geometrycznej. W całkowicie zaciemnionym pawilonie będzie można eksperymentować z wiązkami światła, odkrywając zasady działania soczewek i innych urządzeń optycznych. Na dachu tej przestrzeni czekać będzie wyjątkowa niespodzianka, która z pewnością zaskoczy zwiedzających.

Co widzi mózg? Ta strefa przybliża psychofizjologię widzenia oraz fenomen złudzeń optycznych. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego interpretacja obrazu zachodzi w mózgu, a nie w oku. Będą mogli doświadczyć, jak nasz umysł przetwarza informacje wizualne, co pozwoli na zrozumienie, jak powstają różne iluzje i zjawiska optyczne.

Trzecie oko - bliżej natury. W tej części wystawy zostaną przedstawione różne sposoby postrzegania świata przez inne żywe istoty. Uczestnicy będą mogli porównać oczy zwierząt i dowiedzieć się, jak różne gatunki postrzegają świat. Tematyka bioluminescencji również zostanie poruszona, co pozwoli odkryć, jak niektóre organizmy korzystają ze światła.

I jak zapewnia Magdalena RYGIEL, szefująca Centrum Witelona- atrakcji będzie przybywać z każdym miesiącem.

Fot. Ewa Jakubowska