Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Centrum Witelona otwarte. Moc atrakcji (FOTO)

LEGNICA. W sobotę Centrum Witelona w parku miejskim po raz pierwszy otworzyło swoje podwoje przed zaproszonymi gośćmi i dziennikarzami, dając im okazję do zapoznania się z bogatą ofertą oraz licznymi atrakcjami, które już wkrótce-  ponoć - będą dostępne dla szerszej publiczność.
- Ta inwestycja trwa już sześć lat. Czternaście aneksów na wykonawstwo, trzy na zakończenie i przygotowanie ekspozycji. To niestety obiekt, który miał swoją klątwę, miał być przygotowany kilka lat temu i udostępniony mieszkańcom. Nie wszystko jest przygotowane tak, jak chcieliśmy. Niestety wykonawcy nie udało się wszystkiego dokończyć, chcieliśmy jednak otworzyć obiekt zgodnie z planem, który był. Ponieważ firma wykonawcza i osoby odpowiedzialne za nadzór nie wywiązały się w pełni z deklaracji i terminów, osoby, które kupiły już bilet, jutro zobaczą Centrum Witelona i dostaną darmowy dodatkowy bilet na kolejne zwiedzanie – mówił Maciej Kupaj, prezydent Legnicy.

Centrum Witelona otwarte. Moc atrakcji (FOTO)

W dniu otwarcia czeka na odwiedzających sporo atrakcji:

Średniowieczna Szkoła – warsztaty dla dzieci, Nauka z Energią – warsztaty w LABO z Anną Rzeźnik, Naukowy Plac Zabaw, Edukacja Przyszłości – strefa VR,

Bezpłatne badania wzroku z dr OKO w godz. 10:00-14:00
-Miej Oko – malowanie buziek
-O godz. 15:00 specjalny wykład Karola Wójcickiego – „O ŚWIETLE, GWIAZDACH I WITELONIE”
-O godz. 19:00 na Polanie Angielskiej oglądanie nieba przez zwierciadlany teleskop razem z Karolem Wójcickim.
-Centrum Witelona to nie tylko przestrzeń, w której będzie można odkrywać tajniki wiedzy – to miejsce, gdzie nauka spotyka kulturę, edukację i historię w jednym wyjątkowym otoczeniu.

Główna wystawa w Centrum Witelona „OKO. Perspektywa Przyszłości” prezentować będzie blisko 50 ekspozytorów, które przybliżą teorie naukowe Witelona.Wystawa podzielona jest na kilka stref, z których każda oferuje unikalne doświadczenia i wiedzę: Kto zgasił światło? W tej strefie odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w teatrze światła, gdzie poprzez różne interaktywne instalacje poznają naturę wielkoskalowych zjawisk świetlnych. W mroku będą mogli zobaczyć, jak światło kształtuje naszą rzeczywistość oraz jakie zjawiska optyczne można zaobserwować na co dzień.

Szkiełko i oko. Tutaj uczestnicy dowiedzą się o praktycznym zastosowaniu optyki geometrycznej. W całkowicie zaciemnionym pawilonie będzie można eksperymentować z wiązkami światła, odkrywając zasady działania soczewek i innych urządzeń optycznych. Na dachu tej przestrzeni czekać będzie wyjątkowa niespodzianka, która z pewnością zaskoczy zwiedzających.

Co widzi mózg? Ta strefa przybliża psychofizjologię widzenia oraz fenomen złudzeń optycznych. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego interpretacja obrazu zachodzi w mózgu, a nie w oku. Będą mogli doświadczyć, jak nasz umysł przetwarza informacje wizualne, co pozwoli na zrozumienie, jak powstają różne iluzje i zjawiska optyczne.

Trzecie oko - bliżej natury. W tej części wystawy zostaną przedstawione różne sposoby postrzegania świata przez inne żywe istoty. Uczestnicy będą mogli porównać oczy zwierząt i dowiedzieć się, jak różne gatunki postrzegają świat. Tematyka bioluminescencji również zostanie poruszona, co pozwoli odkryć, jak niektóre organizmy korzystają ze światła.

I jak zapewnia Magdalena RYGIEL, szefująca Centrum Witelona- atrakcji będzie przybywać z każdym miesiącem.

Fot. Ewa Jakubowska