Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wizyta studyjna w największej spalarni odpadów w Europie

AMSTERDAM. Spalarnia śmieci AEB w Amsterdamie jest zarządzana m.in. przez lokalny samorząd, a energia powstająca ze spalanych w niej śmieci zasila 46 tysięcy gospodarstw domowych w tym mieście. O tym, czy holenderski model utylizacji odpadów ma szansę zaistnieć na Dolnym Śląsku rozmawiali uczestnicy projektu #EcoLogic – Study Trails podczas wizyty studyjnej w Amsterdamie. - Znajdujemy się na terenie spalarni śmieci w Amsterdamie, to największa tego typu instalacja w Europie. Jesteśmy tu dzięki projektowi EcoLogic, w ramach którego poznajemy dobre praktyki jak prowadzi się tego typu działalność w innych krajach Unii Europejskiej. Chcemy edukować dolnośląskich samorządowców i pokazywać im sprawdzone rozwiązania – wyjaśnia Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Wizyta studyjna w największej spalarni odpadów w Europie

Samorządowcy oraz specjaliści ochrony środowiska z Dolnego Śląska odwiedzili spalarnię śmieci w Amsterdamie, która zapewnia dostawy prądu i ciepła dla mieszkańców tego miasta. Wizyta studyjna służyła poznaniu dobrych praktyk i poszerzeniu wiedzy, a także promocji ekologicznych rozwiązań przetwarzania oraz segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej. Program #EcoLogic – Study Trails jest współorganizowany przez urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego i w 90% finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Co roku każdy mieszkaniec Niderlandów produkuje pół tony odpadów. To około 100 kg więcej niż statystyczny Polak. Różnica polega jednak na tym, że tutaj zdecydowana większość to odpady posortowane, a to ułatwia ich utylizację. Niderlandy to stosunkowo niewielki, ale bardzo gęsto zaludniony kraj. Między innymi dlatego właśnie nie składuje się tu odpadów, a ich utylizacją zajmują się spalarnie. Popiół powstały w wyniku spalania służy następnie jako nawóz oraz wykorzystywany jest przy budowie dróg.

- Już w ubiegłym roku radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podjęli problem budowy spalarni odpadów na Dolnym Śląsku. Dlatego właśnie organizujemy tego typu wyjazdy zapraszając do uczestniczenia w nich dolnośląskich samorządowców i przedstawicieli mediów. Dzięki temu możemy zobaczyć jak to robią inni w Unii Europejskiej i poszukać dobrych wzorców – mówi Andrzej Kredkowski, wiceprzewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki.

Do zakładu w Amsterdamie każdego dnia trafia 600 ciężarówek ze śmieciami. Są one następnie segregowane i spalane, a uzyskana energia służy mieszkańcom. Dziś zakład zapewnia w ten sposób prąd i ciepło dla 46 tysięcy gospodarstw domowych, jednak w ciągu najbliższych 4 lat planuje podwoić tę liczbę.

- Przed nami ważne decyzje dotyczące problemu zagospodarowania śmieci. Takie wyjazdy jak ten pomagają nam te decyzje podejmować. Będąc tutaj mamy możliwość zadawania pytań i uzyskania pełnej wiedzy, która będzie niezbędna kiedy sami będziemy takie decyzje podejmować. Mamy szansę skorzystać z cudzych doświadczeń, zarówno tych dobrych jak i tych złych. Problem śmieci musimy rozwiązać mając na uwadze dobro środowiska naturalnego oraz mieszkańców regionu – dodaje Katarzyna Lubiniecka-Różylo, członkini sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .

W ramach drugiej edycji projektu Ecologic przedstawiciele dolnośląskich samorządów odwiedzą łącznie trzy zakłady przetwarzania odpadów znajdujące się w Niderlandach, Austrii oraz Estonii. Do Amsterdamu przyjechali samorządowcy repezentujący 10 dolnośląskich gmin: Wałbrzych, Jelenia Góra, Chojnów, Wołów, Oleśnica, Podgórzyn, Jeżów Sudecki, Lubomierz oraz Twardogóra.

O wizycie w Amsterdamie niebawem napiszemy więcej. A już w listopadzie kolejny wyjazd w ramach projektu UMWD - do Wiednia. Tamtejszy zakład termicznej utylizacji odpadów jest najnowocześniejszym tego typu zakładem na świecie. I znajduje się w samym centrum Wiednia!