M. Krzyżanowski alarmuje: NFZ nie płaci dolnośląskim szpitalom. Tym grozi zapaść
DOLNY ŚLĄSK. Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski - były członek zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia - alarmuje na temat niezapłaconych świadczeń na rzecz dolnośląskich szpitali, dla których organem tworzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jego zdaniem sytuacja jest dramatyczna i grozi ograniczeniem funkcjonowania szpitali, w tym także szpitala w Legnicy. Winnym sytuacji jest Narodowy Fundusz Zdrowia!
- Chciałbym zwrócić uwagę na rosnący problem niezapłaconych świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na rzecz dolnośląskich szpitali. Wartość nierozliczonych nadwykonań za udzielone świadczenia limitowane w 2024 roku wynosi już 116,1 mln PLN, z czego 45,8 mln PLN dotyczy wyłącznie ostatnich sześciu miesięcy. Największy udział w tej kwocie mają świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego, które stanowią 57% ogółu (przede wszystkim: ortopedia i traumatologia narządu ruchu, chirurgia naczyniowa, neurochirurgia). Pozostałe 24% stanowią świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej - alarmuje Marcin KRZYŻANOWSKI.
Niezapłacone świadczenia nielimitowane osiągnęły wartość 56,5 mln PLN w 2024 r. 43% tej kwoty pochodzi z programów pilotażowych i opieki paliatywnej.
Wśród pięciu dolnośląskich szpitali z najwyższymi niezapłaconymi nadwykonaniami znajdują się:
Dolnośląskie Centrum Onkologii 45,8 mln zł
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka 24,2 mln zł
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy 17,9 mln zł
Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii 21,3 mln zł
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy 17,9 mln zł
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu 15,6 mln zł
Niezapłacone świadczenia powodują ograniczenie świadczeń leczniczych. Przykłady szpitali, które ograniczyły udzielanie świadczeń:
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej - w zakresie: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, świadczeń odrębnie kontraktowanych, leczenia szpitalnego z uwzględnieniem programów lekowych
Dolnośląski Wojewódzki ośrodek Medycyny Pracy w zakresie opieki psychiatrycznej
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu - w zakresie opieki psychiatrycznej
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej - w zakresie: opieki paliatywnej i hospicyjnej, rehabilitacji leczniczej, świadczeń odrębnie kontraktowanych, leczenia szpitalnego z uwzględnieniem programów lekowych
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich - w zakresie rehabilitacji leczniczej
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy - w zakresie: opieki paliatywnej i hospicyjnej, opieki psychiatrycznej, rehabilitacji leczniczej, leczenia szpitalnego z uwzględnieniem programów lekowych
Specjalistyczny Szpital im' dra Alfreda Sokołowskiego W Wałbrzychu w zakresie leczenia szpitalnego (świadczenia planowe)
- Niezapłacone nadwykonania wpływają na płynność finansową szpitali oraz ograniczają dostępność do świadczeń zdrowotnych. Spośród szpitali, dla których samorząd województwa jest organem tworzącym 14 ma problemy z zachowaniem płynności. Wśród nich największe dolnośląskie szpitale we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze.
Obraz trudności spowodowanych brakiem zapłaty za nadwykonania potęgują zaległości w płatnościach dla szpitali, których właścicielami są inne podmioty w tym inne jednostki samorządu terytorialnego (powiaty i gminy) - mówi Marcin KRZYŻANOWSKI, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Jego zdaniem - nadszedł czas, aby rząd podjął pilne kroki w celu rozwiązania problemu niedofinansowania opieki zdrowotnej, który wpływa na zdrowie i życie mieszkańców Dolnego Śląska! To nie jest czas na obietnice – tylko czas decyzji i realnych rozwiązań, aby wesprzeć opiekę zdrowotną w naszym regionie!