Ecologic Study Trails: na celowniku najpiękniejsza spalarnia w Europie
DOLNY ŚLĄSK. Trwa druga edycja programu Ecologic – Study Trails, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. To inicjatywa, dzięki której samorządowcy z Dolnego Śląska mają możliwość wzięcia udziału w wizytach studyjnych w zakładach utylizacji odpadów. Od dzisiaj delegacja UMWD, WFOŚiGW oraz dolnośląskich samorządowców rozpoczęła wizytę studyjną w Wiedniu. Pod lupą Dolnoślązaków znalazła się... najpiękniejsza spalarnia w Europie - Spittelau.
Przy stacji metra Spittelau widać spalarnię śmieci. Budynek wygląda jak wyjęty prosto z Disneylandu. Mozaika na ścianach i wysoki komin mienią się w słońcu kolorami. Miejscowi mówią, że w kominie spalarni, w gniazdach, mieszkają pustułki. Na dachu i balkonach rośnie trawa. Śmieciarki z kolorowymi rysunkami i hasłami zachęcającymi do segregowania odpadów i dbania o środowisko parkują obok kolorowych kolumn, które wyglądają, jakby ktoś nałożył na nie błyszczące koraliki...
Ale główne "podglądanie" dolnośląska misja ekologiczna zostawia na kolejny dzień pobytu w Wiedniu...
SPITTELAU Jest jednym z trzech zakładów termicznego przetwarzania odpadów należących do Wien Energie. Z całkowitą zainstalowaną mocą 460 MW, zakład jest drugim co do wielkości generatorem ciepła w sieci ciepłowniczej miasta Wiednia. Zakład termicznego przekształcania odpadów o przepustowości 260 000 ton rocznie jest zintegrowany siecią i dostarcza średnio 60 MW ciepła rocznie do sieci ciepłowniczej (pokrycie obciążenia podstawowego). Łącznie produkowanych jest około 40 000 MWh energii elektrycznej i 470 000 MWh energii cieplnej. Taka ilość ciepła jest wykorzystywana do ogrzania ponad 60 000 gospodarstw domowych w Wiedniu każdego roku.
Spalarnia odpadów w Spittelau w Wiedniu została wybudowana w latach 1969-1971, celem dostarczania energii cieplnej do szpitala oddalonego o ok. 2 km. W tym czasie nie posiadała ona zaawansowanej technologii oczyszczania spalin. Nie wymagało tego ówczesne prawo. Po pożarze w 1987 roku została odbudowana oraz zmodernizowana. Zakład został wyposażony w system redukcji pary oraz system denitryfikacji i redukcji dioksyn. Obecnie posiada jedną z najbardziej zaawansowanych technologii. Budynek posiada kolorowe fasady, tarasy zieleni, ma zalesiony dach, a kolumny są zwieńczone kopułami.
Spalarnia wchodzi w skład elektrociepłowni, która dysponuje mocą 460 megawatów [MW]. Produkuje 40.000 megawatogodzin [MWh] energii elektrycznej oraz 470.000 megawatogodzin [MWh] energii cieplnej, co daje możliwość dostarczenia energii do ponad 60.000 gospodarstw domowych. Proces spalania odbywa się na dwóch liniach, z których każda ma przepustowość 17-18 ton na godzinę, co w skali roku daje możliwość utylizacji około 250.000 ton odpadów. Już w pierwszym etapie spalania minimalizowana jest emisja zanieczyszczeń i dioksyn. Zaawansowana technologia pozwala osiągnąć możliwie wysoką temperaturę spalania, dzięki czemu emisja szkodliwych substancji pozostaje na najniższym poziomie. Cały proces jest monitorowany. Wysokość emisji zanieczyszczeń na bieżąco prezentowana jest na tablicach usytuowanych w różnych miejscach miasta.
Przypomnijmy, że program Ecologic – Study Trails II zakłada organizację zagranicznych wizyt studyjnych dla kilkudziesięciu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Mają oni mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi i ekologicznymi technologiami przetwarzania odpadów, a także wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów z zagranicznymi ekspertami.
Projekt finansowany jest z budżetu województwa dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.