Izba Wytrzeźwień reaktywacja? Jest szansa
LEGNICA. Maciej KUPAJ, prezydent Legnicy pytany o możliwość reaktywowania Izby Wytrzeźwień w Legnicy (zlikwidowanej przez poprzednika Tadeusza Krzakowskiego) szybko sięga po kalkulator i wylicza koszt utrzymanie miejskiej izby wytrzeźwień. Kwota robi kolosalne wrażenie więc słowa prezydenta nie dziwią: - W obecnej sytuacji finansowej Legnicy nie stać na utworzenie i przede wszystkim prowadzenie Izby Wytrzeźwień - mówi Maciej KUPAJ. - Nie negujemy, że taka placówka jest potrzebna, ale finansowo Legnicy nie stać. Zresztą na Dolnym Śląsku miasta wielkości Legnicy także nie posiadają Izby Wytrzeźwień.
Optymistą jest jednak nowy dyrektor legnickiego szpitala Maciej LESZKOWICZ, który zdradza: - Mam pomysł na rozwiązanie problemu. Przewożenie pijanych na Szpitalny Oddział Ratunkowy to utrudnienie pracy SOR-u, a nie rozwiązanie problemu.
Maciej LESZKOWICZ ma pomysł, ale od razu zaznacza, że reaktywowanie Izby Wytrzeźwień na bazie - umownie- Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, nie może spoczywać na barkach samej Legnicy. - Będę rozmawiał z samorządowcami z terenu powiatu legnickiego, złotoryjskiego, jaworskiego, lubińskiego itp., czyli z tych terenów, z których trafiają osoby pod wpływem alkoholu. Chciałbym aby partycypowali w kosztach reaktywowania Izby Wytrzeźwień w nowym wymiarze.
Czy nowemu dyrektorowi legnickiego szpitala uda się reaktywowanie Izby? Zobaczymy, bo w dużej mierze zależeć to będzie od finału rozmów z samorządowcami.
Na pewno Leszkowicz może liczyć na wsparcie Elżbiety STĘPIEŃ.
O Izbę Wytrzeźwień walczy była posłanka Nowoczesnej, a obecnie radna Powiatu Legnickiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej Elżbieta STĘPIEŃ. To ona do władz Powiatu Legnickiego złożyła interpelację w sprawie utworzenia Izby Wytrzeźwień:,
"Zwracam się z interpelacją w sprawie utworzenia Izby Wytrzeźwień na terenie powiatu legnickiego.
W ostatnich latach obserwujemy wzrost problemów związanych z nadużywaniem alkoholu w naszej społeczności. Izba Wytrzeźwie11 mogłaby stanowić istotny element systemu wsparcia dla osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy w sytuacjach kryzysowych związanych z nietrzeźwością.
Utworzenie Izby Wytrzeźwień przyczyniłoby się do:
I. Zwiększenia bezpieczeństwa publicznego poprzez ograniczenie liczby nietrzeźwych osób na ulicach.
2. Umożliwienia profesjonalnej opieki osobom w stanie nietrzeźwości, co może przyczyni się do ich rehabilitacji.
3. Zmniejszenia obciążenia dla służb porządkowych oraz szpitali, które obecnie często muszą radzić sobie z tego typu sytuacjami.
W związku z powyższym, proszę o rozważenie możliwości utworzenia Izby Wytrzeźwie11oraz podjęcie działań mających na celu zbadanie potrzeb i możliwości realizacji tego przedsięwzięcia w naszym powiecie".
Odpowiedź Starosty Powiatu Legnickiego Adama BABUŚKA rzuca nowe światło na podejmowane działania w kierunku reaktywacji izby Wytrzeźwień w Legnicy:
"Z danych otrzymanych z Urzędu Miasta w Legnicy, który prowadził izbę wytrzeźwień przy ul. Jaworzyńskiej, roczny koszt utrzymania w 2022 r. kształtował się na poziomie ok.1,7 mln zł (ściągalność za pobyt 37%). Szczególne trudności w funkcjonowaniu izby zatrzymań dotyczyły możliwości pozyskania lekarzy do obsadzenia całodobowych dyżurów oraz pozostałych osób posiadających kwalifikacje odpowiednie do pracy w tego typu placówce.
Kwestia utworzenia Izby została poruszona na ostatnim Konwencie, w którym uczestniczyli szefowie siedmiu gmin z naszego powiatu oraz Prezydent Legnicy. Nikt z obecnych nie był zainteresowany utworzeniem Izby, a Pan Prezydent stwierdził, że jest już pomysł rozwiązania problemu w Szpitalu Wojewódzkim, bez konieczności tworzenia Izby przez miasto.
Zarząd Powiatu, biorąc pod uwagę powyższe, nie widzi uzasadnia dla tworzenia Izby przez powiat".
Wygląda na to, że jeżeli Izba Wytrzeźwień zostanie reaktywowana to inicjatywa w tej kwestii leży po stronie dyrektora szpitala w Legnicy...