Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Woda w kranach – imponująca skala produkcji

LEGNICA. 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a więc najważniejszego zasobu naturalnego na Ziemi. Na świecie ponad 800 milionów ludzi cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Zmiany klimatyczne i rosnące zapotrzebowanie na wodę sprawiają, że ochrona zasobów wodnych jest kluczowa – zarówno globalnie, jak i lokalnie.

Woda w kranach – imponująca skala produkcji

Legnickie Wodociągi są odpowiedzialne za to, by mieszkańcom miasta i okolic zapewnić w kranach najwyższą jakość tego niezbędnego dla zdrowia i życia człowieka płynu.

To olbrzymia skala przedsięwzięcia. W poprzednim roku nasza firma pobrała z Kaczawy 7.252.335,00 m3 wody, czyli ponad 7 miliardów litrów! Aby zobrazować, ile to jest, można wyobrazić sobie 2901 wypełnionych wodą basenów o wymiarach olimpijskich albo blisko 5 miliardów pełnych 1,5-litrowych butelek. 1 litr wody z wodociągów kosztuje niespełna 1 grosz, a do tego jest ona dostępna bez plastiku.

Liczby robią wrażenie. Na obszarze legnickich wodociągów znajduje się 150 hektarów terenów wodonośnych, a 24 hektary to powierzchnia stawów infiltracyjnych zbudowanych na przepuszczalnym podłożu żwirowym. Pojemność stawów przy legnickim ujęciu wody wynosi blisko 850 tys. m3, z czego największy z nich ma blisko 900 metrów długości, 50 metrów szerokości i 4,2 metra głębokości. Legnicki Zakład Produkcji Wody może aktualnie uzdatnić nawet 40 tys. m3 wody w ciągu doby.

- Produkcja wody na taką skalę wymaga nie tylko zaawansowanej technologii, ale także odpowiedzialnego podejścia do ochrony środowiska. Nasza woda pochodzi z ujęć infiltracyjnych zasilanych przez Kaczawę, a jej jakość spełnia najwyższe standardy – mówi Paweł Gambal, prezes Legnickich Wodociągów.

Legnickie Wodociągi to „źródło Twojej wody” i jest obecne nie tylko w kranach legniczan, ale też w kilkudziesięciu poidełkach zlokalizowanych w szkołach oraz wielu miejscach w przestrzeni otwartej, dostępnych dla mieszkańców, w cieplejszym okresie, od wiosny do jesieni.