Klinika Kardiologii i Dolnośląskie Centrum Sercowo–Naczyniowe w legnickim szpitalu (FOTO)
LEGNICA. Klinika Kardiologii i Dolnośląskie Centrum Sercowo–Naczyniowe im. prof. Mariana Zembali powstają w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. - Rozpoczynamy nowy etap w historii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy – etap, który łączy tradycję, najwyższe standardy medyczne oraz nowoczesną wizję opieki nad pacjentem – podkreśla Maciej LESZKOWICZ, dyrektor Szpitala.
W piątkowe przedpołudnie nastąpiło podpisanie umowy o współpracy i utworzeniu Kliniki Kardiologii pomiędzy Politechniką Wrocławską i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy. Umowę podpisali: prof. Arkadiusz Wójs, Rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Maciej Leszkowicz, dyrektor Szpitala. Po podpisaniu umowy odbyło się nadanie imienia Profesora Mariana Zembali nowo utworzonemu Dolnośląskiemu Centrum Sercowo–Naczyniowemu.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb, organizacji zawodowych, a także przedstawiciel Rodziny Profesora Mariana Zembali - prof. Michał Zembala. Obecny był również prof. Waldemar Banasiak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz konsultant wojewódzki - prof. Wiktor Kuliczkowski.
Kiedy rozpocznie działalność Klinika Kardiologiczna?
- Zgodnie z umową, którą ma charakter przełomowy dla rozwoju naszego Szpitala, Klinika Kardiologii rozpocznie działalność z nowym rokiem akademickim 2025/2026 Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej – wyjaśnia dyrektor Maciej LESZKOWICZ. - Zarówno Klinika Kardiologii jak i Dolnośląskie Centrum Sercowo–Naczyniowe im. prof. Mariana Zembali są wynikiem potrzeb zdrowotnych mieszkańców centralnej i zachodniej części województwa dolnośląskiego. Powstają w odpowiedzi na wyzwania współczesnej medycyny jaki jest rosnący problem chorób sercowo-naczyniowych oraz ograniczony dostęp pacjentów do kompleksowych, wysokospecjalistycznych procedur łączących specjalistów - kardiologów inwazyjnych, kardiologów zachowawczych, angiologów i chirurgów naczyniowych.
Podstawą kadry Kliniki będą profesorowie Politechniki Wrocławskiej – dr. hab. n. med. Adrian Włodarczak oraz dr. hab. n. med. Piotr Rola.
Wsparcie Województwa Dolnośląskiego i Fundacji KGHM
Utworzenie nowoczesnego Dolnośląskiego Centrum Sercowo – Naczyniowego nie byłoby możliwe bez wsparcia samorządu Województwa Dolnośląskiego, który przekazał na ten cel ponad 10 mln zł. Dodatkowy milion złotych Szpital otrzymał od Fundacji KGHM.
- 10 milionów złotych z budżetu Dolnego Śląska przeznaczyliśmy na rozwój opieki kardiologicznej! Dzisiaj dzięki temu wsparciu otwieramy Klinikę Kardiologii i Dolnośląskie Centrum Sercowo-Naczyniowe Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy - mówi Jarosław RABCZENKO, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. -
Ta inwestycja to nie tylko zwiększenie liczby hospitalizacji i dostępność nowoczesnych procedur medycznych, ale także szansa na kształcenie przyszłych kadr medycznych oraz intensyfikacja współpracy z renomowanymi ośrodkami w kraju i za granicą. To ogromny krok naprzód w rozwoju opieki kardiologicznej na Dolnym Śląsku
Za te środki zakupiono dwa nowoczesne angiografy z aparatami USG oraz przeprowadzono niezbędną adaptację i przebudowę pomieszczeń.
- Inwestycja w nową pracownię sercowo-naczyniową uwolni potencjał Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy w obszarze kardiologii inwazyjnej, co wpisuje się w założenia resortu zdrowia o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) i pozwoli zakwalifikować naszą placówkę do II poziomu zabezpieczenia KSK. Projekt w szybkim czasie trafi do realizacji i zagwarantuje dodatkowe finansowanie w obszarze świadczeń nielimitowanych - dodał Maciej LESZKOWICZ.
Należy nadmienić, że w 2024 r. Szpital realizując świadczenia w ramach sieci kardiologicznej otrzymał dodatkowe środki finansowe na realizację świadczeń w rzeczonym obszarze w wysokości: 2,6 mln zł i tu z racji pozycji na rynku medycznym (posiadany potencjał kadrowy i sprzętowy) upatrujemy realnych możliwości otrzymania dodatkowych środków na podobnym lub większym poziomie w roku 2025 objętych gwarancją finansowania (świadczenia nielimitowane).
Dzięki nowoczesnym angiografom, znacząco zwiększy się liczba procedur, które możemy wykonać – co przełoży się na skrócenie kolejek do zabiegów planowych i lepszy dostęp do leczenia. Niewątpliwe wpłynie to także na zwiększenie naszych możliwości pomocy chorym wymagającym pilnej interwencji, a więc pacjentom z ostrymi zespołami wieńcowymi. Szczególną rolę w tym obszarze w naszym ośrodku odgrywa kompleksowość opieki nad chorym realizowana poprzez program koordynowanej opieki specjalistycznej w zawale mięśnia sercowego (KOS–Zawał). Dzięki niemu pacjent otrzymuje nie tylko szybkie i skuteczne leczenie interwencyjne w ostrym etapie zawału, ale także kompleksową opiekę poszpitalną, obejmującą rehabilitację kardiologiczną, wsparcie dietetyków, psychologów oraz dalsze leczenie w przypadku współistniejących chorób kardiologicznych.
- Wzrost liczby angiografów znacząco wpłynie na rozszerzenie możliwości leczenia sprawiając, że będziemy mogli w legnickim szpitalu skutecznie objąć opieką jeszcze większą liczbę pacjentów, również tych zamieszkałych nieco większej odległości od naszego ośrodka – wyjaśnia kardiolog, Piotr Rola, profesor Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.
Dodajmy, że w minionym roku w Oddziale Kardiologicznym z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, który ma być trzonem tworzonej Klinki Kardiologicznej, leczono blisko 2500 pacjentów, a w tylko w styczniu i lutym 2025 r. - 459. W 2024 r. Natomiast Poradnia Kardiologiczna przyjęła 9358 pacjentów, a w dwóch pierwszych miesiącach 2025 r. - 1438.
Jakie korzyści dla pacjentów?
- Utworzenie Kliniki Kardiologii i Dolnośląskiego Centrum Sercowo–Naczyniowe im. prof. Mariana Zembali niesie za sobą szereg korzyści dla Szpitala – podkreśla profesor Piotr Rola. - Poza ogromną nobilitacją dla legnickiego ośrodka, potwierdzającą wysoki poziom świadczonych usług, wymieniłbym:
– zwiększenie naszych możliwości w zakresie dostępu do najnowszych technologii, a także prowadzenia badań klinicznych – zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych - dzięki temu nasi pacjenci będą mogli korzystać z najnowocześniejszych osiągnięć współczesnej medycyny.
– ułatwienie nawiązywania współpracy z innymi ośrodkami klinicznymi – krajowymi i zagranicznymi,
– szansa na uzyskanie wyższego stopnia referencyjności, co pozwoli na poszerzenie oferty zabiegów i usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia,
– znaczące usprawnienie procesu kształcenia kadry medycznej – zarówno lekarskiej, jak i pielęgniarskiej.
– otwarcie drogi do intensyfikacji wymian krajowych i międzynarodowych z ekspertami z całej Europy i świata.
– wprowadzenie edukacji akademickiej bezpośrednio w strukturze szpitala w Legnicy wiąże się z kształceniem deficytowych kadr medycznych - liczymy, iż w przyszłości może przełożyć się na pozyskanie nowych, młodych pracowników do naszego zespołu.
Warto również dodać, że Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej planuje rozwinięcie szerokiej oferty edukacyjnej nie tylko w zakresie kadry lekarskiej, co dodatkowo zwiększa szanse na zatrudnienie absolwentów innych zawodów medycznych w naszym szpitalu.
Potrzeby rozwojowe Kliniki Kardiologii – sytuacja obecna i wyzwania regionu
Obecnie w Oddziale Kardiologicznym z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego realizowanych jest około 2500 hospitalizacji rocznie. Dzieje się to przy stosunkowo bazie łóżkowej, wynoszącej zaledwie 30 łóżek. W przyszłości planowane jest niemal dwukrotne zwiększenie tej bazy, co pozwoli istotnie zwiększyć liczbę hospitalizacji i odpowiedzieć na realne zapotrzebowanie pacjentów.
Zapotrzebowanie to jest zdecydowane i wyraźnie odczuwalne. Mimo że w naszym regionie funkcjonują sąsiadujące oddziały – między innymi w Lubinie – dostęp do opieki kardiologicznej nadal pozostaje ograniczony. Kolejki do planowych hospitalizacji, zamiast się skracać, systematycznie się wydłużają.
Fot. Ewa Jakubowska