Renta Wdowia – program Nowej Lewicy wchodzi w życie od lipca
DOLNY ŚLĄSK. Już od lipca 2025 roku w życie wejdzie tzw. Renta Wdowia – nowe świadczenie emerytalne, które pozwoli osobom owdowiałym na częściowe łączenie własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. To rozwiązanie wynika z obywatelskiego projektu, pilotowanego przez Nową Lewicę, który uzyskał szerokie poparcie społeczne. To przełom w systemie emerytalnym, który pozwoli seniorom uniknąć finansowych trudności po utracie partnera.

Obietnica Lewicy spełniona
- 500 plus zapewniło bezpieczeństwo finansowe wśród dzieci, renta wdowia zapewni bezpieczeństwo finansowe wśród seniorów. Renta wdowia to co najmniej kilkaset złotych miesięcznie więcej dla osób, które straciły swoich małżonków. Czas skończyć z obrazem biedy w Polsce, która za często ma twarz osoby starszej – mówi poseł Arkadiusz Sikora i zaznacza: Lewica dowozi swoje obietnice wyborcze.
- Odpowiedzialna polityka społeczna to troska o osoby starsze, gdy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i ekonomicznej. Takim momentem jest utrata współmałżonka. Gdy umiera bliska osoba jest to wielka tragedia osobista, ale także zagrożenie ekonomiczne, degradacja poziomu życia. Bo kiedy znika druga osoba, to nie znika połowa kosztów utrzymania mieszkania – mówi z kolei ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Kto może się ubiegać?
O Rentę Wdowią mogą starać się osoby, które ukończyły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Nie pozostają obecnie w związku małżeńskim, mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentownych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Świadczenie pozwala na pobieranie:
- 100% własnej emerytury/renty oraz 50% renty rodzinnej
- lub 100% renty rodzinnej oraz 50% własnej emerytury/renty
Łączna wysokość świadczeń nie może jednak przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury, czyli ok. 5 636,73 zł brutto miesięcznie.
Gdzie złożyć wniosek?
Od 1 stycznia 2025 roku wnioski można składać w placówkach ZUS, listownie oraz internetowo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Program dla seniorów – działania Nowej Lewicy
Projekt Renty Wdowiej jest realizacją obietnic Nowej Lewicy, która aktywnie działała na rzecz jego wdrożenia. W ramach kampanii społecznej przeprowadzono zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, uzyskując szerokie poparcie społeczne. Wiele organizacji senioralnych oraz osób starszych popierało tę inicjatywę, podkreślając jej znaczenie dla poprawy jakości życia wdów i wdowców.