Delegacja legnickiego szpitala na targach DMEA w Berlinie
LEGNICA/BERLIN. Dzisiaj w Berlinie rozpoczynają się targi DMEA 2025 . To jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych cyfrowej opiece zdrowotnej, łączące targi, konferencję i platformę networkingową dla profesjonalistów z całego świata. W dniach 8-10 kwietnia 2025 roku eksperci, liderzy branży oraz innowatorzy spotkają się, aby zaprezentować najnowsze technologie i rozwiązania kształtujące przyszłość e-zdrowia. W berlińskich targach DMEA, czyli Digital Medical Expertise & Applications, bierze udział średnio około 11 tys. zwiedzających i 600 wystawców z całego świata.
W programie znajdą się liczne panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje poświęcone kluczowym trendom, takim jak sztuczna inteligencja w medycynie, interoperacyjność systemów, telemedycyna czy cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z innowacjami wdrażanymi w szpitalach, przychodniach oraz w ramach administracji publicznej.
Udział w targach DMEA odbywa się w ramach projektu „Going Global 4.0 – Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw” . To projekt odpowiadający potrzebom, wyzwaniom i oczekiwaniom dolnośląskich MMŚP. W ramach projektu mikro, mali i średni przedsiębiorcy z Dolnego Śląska uzyskają wsparcie merytoryczne i finansowe związane z ekspansją na rynki międzynarodowe tj. udziałem w międzynarodowych misjach gospodarczych na targi.

W tegorocznych targach DMEA bierze udział silna reprezentacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. W Berlinie przebywają: Maciej Leszkowicz ( na zdjęciu), Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy oraz lekarze: Czerwiński Marcin, Pałka Bartłomiej i Kowalik Urban wchodzący w skład oficjalnej delegacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na targi DMEA w Berlinie.
- DMEA to wyjątkowa przestrzeń do nawiązywania kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń z międzynarodowymi specjalistami - mówi Maciej LESZKOWICZ, dyrektor szpitala w Legnicy. - Wydarzenie gromadzi przedstawicieli startupów, firm technologicznych, instytucji badawczych oraz decydentów kształtujących politykę zdrowotną w Europie. Berlin na kilka dni stanie się centrum dyskusji o przyszłości cyfrowej medycyny, a uczestnicy otrzymają unikalną możliwość poznania najnowszych rozwiązań wspierających rozwój sektora zdrowotnego. A w planach rozwoju legnickiego szpitala mamy sięganie po najnowsze zdobycze techniki w medycynie i szpitalnictwie. Chciałbym aby legnicki szpital był w perłą w medycznej koronie Województwa Dolnosląskiego.
Przedstawiciele władz województwa podkreślają, że choć nowe technologie nigdy nie zastąpią człowieka, to mogą bardzo odciążyć go pracy. Nowoczesne rozwiązania informatyczne mogłyby przykładowo pomóc w monitorowaniu sytuacji finansowej szpitali czy wykorzystania szpitalnych łóżek.
- Ochrona zdrowia jest związana z pobieraniem, analizą czy przetwarzaniem bardzo dużej ilości danych. Mówimy tutaj także o tych bardzo wrażliwych, dla których powinny być zastosowane szczególne procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa - mówiła Justyna SZYDŁO, dyrektor departamentu zdrowia urzędu marszałkowskiego. - To jeden z aspektów związany z naszą obecnością w Berlinie. Innym istotnym są chociażby nowe techniki wykorzystywane w medycynie.