Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dolny Śląsk i legnicki szpital na targach w Berlinie (FOTO)

LEGNICA. Trwają targi DMEA w Berlinie na których pojawili się silną reprezentacji dolnoślązacy w charakterze wystawców i silna reprezentacja Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Udział firm z Dolnego śląska na targach DMEA w Berlinie a także obecność przedstawicieli Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z Legnicy są efektem realizacji projektu misji gospodarczej Going Global realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

- Wiodąca w Europie konferencja i targi dotyczące zdrowia cyfrowego. DMEA (Digital Medicine Expertise & Applications) to najważniejsze targi skupiające się na rozwiązaniach cyfrowych i innowacjach w służbie zdrowia. Liczę, że przedstawiciele legnickiego szpitala, który jest pod skrzydłami UMWD znajdą w bogatej ofercie targowej nowinki techniczne z zakresu cyfryzacji aby jeszcze bardziej podnosić Justyna SZYDŁO, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWD .

A obecny na targach Marcin Lerner, pełnomocnik zarządu Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed dodaje: -  Chcemy znaleźć najciekawsze rozwiązania i najnowsze, które są na rynku. Chcielibyśmy zaprosić tych partnerów, ale też instytucje rządowe, quasi-rządowe czy też medyczne, żeby pokazały te rozwiązania na wydarzeniu na Dolnym Eteku na Dolnym Śląsku i żeby nasze placówki miały szansę, żeby nawiązać współpracę . Pierwsze spostrzeżenia tak na gorąco to ogromna ilość nie tylko urządzeń ile wszelkiego rodzaju oprogramowań potrzebnych do usprawnienia pracy placówek medycznych. Na Dolnym Śląsku naprawdę mamy świetną kadrę lekarską, ale pod względem cyfryzacji, nowinek w tej dziedzinie Europa i świat wciąż nam uciekają...

Dolny Śląsk i legnicki szpital na targach w Berlinie (FOTO)

 – Co dzień zajmuję się chirurgią onkologiczną i leczeniem nowotworów. Więc w pierwszej kolejności zależy nam na minimalnie inwazyjnym leczeniu i na minimalnie inwazyjnej chirurgii. Szukamy rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc. Mogą nam pomóc w samym leczeniu, w samej chirurgii, a także w monitorowaniu naszego leczenia – mówi Bartłomiej Pałka z Wojewódzkiego Szpitala Medycznego w Legnicy.

Obecny na targach Maciej LESZKOWICZ, dyrektor szpitala w Legnicy: - Nowinki techniczne w zakresie cyfryzacji służby zdrowia, które tutaj widzimy to nieodłączny element naszych starań o podniesienie poziomu świadczonych usług w służbie zdrowia.  Przypomnę, że niedługo  wejdzie w życie komponet w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia co umożliwi także naszemu szpitalowi pozyskiwanie zewnętrznych środków(KPO) na ten cel. Jestem w Berlinie z ordynatorami najważniejszych oddziałów naszego szpitala. Są ze mną lekarze z oddziału chirurgii onkologicznej  tutaj wspólnie interesuje nas robotyka tak ważna i potrzebna przy operacjach onkologicznych. Ale także na zapisy zabiegów operacyjnych i analiz dokonywanych przez sztuczną inteligencję. Pod względem umiejętności naszych lekarzy jesteśmy bez wątpienia czołówką światową. Natomiast sporo nam brakuje aby pod względem informatyzacji, nowinek technicznych sporo nam do światowej czołówki brakuje. Rozmawiamy też o możliwościach finansowanie zakupu nowinek technicznych.

Na targach w Berlinie nie zabrakło Urbana Kowalika kierującego oddziałem urologicznym w legnickim szpitalu, który to oddział śmiało podąża w kierunku specjalizacji w zakresie urologii onkologicznej.
- Czy przyjechałem z listą zakupów, które chciałbym dokonać do naszego oddziału?(śmiech).Chciałbym... Kilka rozwiązań w zakresie cyfryzacji kupiłbym od ręki gdybym miał takie możliwości. Brałem udział w kilku panelach dyskusyjnych i taka pierwsza refleksja to w porównaniu z niemiecką służbą zdrowia nie mamy czego się wstydzić chociaż Niemcy oczywiście mają więcej pieniędzy w swoim systemie, chociaż także im brakuje bo są w trakcie wielkiej reformy, która jest mocno krytykowana. Niemcy mają swoje problemy a Polska pod kilkoma względami przewyższa niemiecka służbę zdrowia. Regulacje prawne w Niemczech się zmieniają. Pojawia się konto pacjenta, pojawiają się e-recepty, więc można powiedzieć, że my trochę jesteśmy do przodu, jeżeli chodzi o technologię. W Polsce te wszystkie oddziały, które są obecnie remontowane to spokojnie przewyższamy efekty podobnych remontów w Niemczech. Kontakt z nowymi technologiami, wypatrywanie nowinek potrzebnych chociażby w legnickim szpitalu uważam za bardzo pożyteczny.

– Dla naszych przedsiębiorców to nie jest tylko wyjście na rynek niemiecki czy też na ten rynek DACH (niemiecki, austriacki i szwajcarski), ale to jest wyjście na cały świat – dodaje Grzegorz Małyga z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.- Z kolei dla przedstawicieli placowe medycznych takich jak szpital w Legnicy to okazja do zetkniecia się zz wielona nowinkami w zakresie cyfryzacji.

Fot.zj