Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Uczcili 85.rocznicę Zbrodni Katyńskiej (FOTO)

LEGNICA. "Zbrodnia Katyńska jest jak niezatarta rana", "Cześć i chwała bohaterom" -takie słowa padały w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Legnicy oddano hołd blisko 22 tys. Polaków pomordowanych 85 lat temu przez sowieckie NKWD.

Uczcili 85.rocznicę Zbrodni Katyńskiej (FOTO)

- Odwołując się do wiersza Zbigniew Herberta, powinniśmy być "nieugiętymi guzikami polskiej pamięci", pamięci o bezprecedensowej zbrodni na bezbronnych żołnierzach. Ale myślę, że powinniśmy sobie stawiać bardziej ambitne cele: nigdy nie zrezygnować z naszych roszczeń wobec Federacji Rosyjskiej o uznanie tej zbrodni także przez ten kraj i przez społeczność międzynarodową za ludobójstwo - mówi Robert Żeleźny, historyk, organizator uroczystości.

Przed obeliskiem Ofiar Bolszewizmu zebrała się niewielka, ale wielopokoleniowa grupa legniczan.

- Mój wujek, świętej pamięci już, w niesamowity sposób uniknął tego wywozu, bo on też był oficerem.
Potem dostał się do armii Andersa i przeszedł cały szlak. Także znam to z tych opowiadań. Staram się pamiętać o tych wydarzeniach, o tych ludziach, o tych bohaterach - mówi legniczanin, Zygmunt Dynaryński.

W ramach uroczystości nie zabrakło Apelu Pamięci, ale i modlitwy.

- Jest to jedna z najbardziej dramatycznych historii w dziejach Polski, zbrodnia ukrywana i do dziś się tak męczymy, bo nie możemy tak prawdziwie o tym powiedzieć. Ciągle są jakieś przeszkody, jest jakiś opór. Liczymy, że młodym w szkole i w rodzinach przekazaliśmy tę prawdę- mówi Jolanta Kowalczyk z klubu Gazety Polskiej.

- Wnioski z tej zbrodni są jednoznaczne: Polska będzie albo wielka, albo jej nie będzie - podsumował uroczystość organizator.