Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ruszyły matury (FOTO)

LEGNICA. 864 osób - tylu abiturientów legnickich szkół średnich zadeklarowało przystąpienie do tegorocznej matury. Młodzież dziś o godz. 9.00 rozpoczęła maturalny maraton. Na pierwszy ogień- język polski pisemny na poziomie rozszerzonym. 

Ruszyły matury (FOTO)

Jedni zamyśleni, inni uśmiechali się nerwowo, jeszcze inni- na zupełnym luzie. Różne nastroje towarzyszyły dziś tegorocznym maturzystom tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną.

- Czuję się tak świetnie, że szczerze- ta matura to dla mnie jest pikuś porównując do tego, co będzie w moim życiu. Po tej maturze czekają mnie takie etapy życia i taka zmiana, że ja się szczerze cieszę. Nawet nie chodzi o tę maturę, tylko ogólnie o życie. Nie chodzi o to, czy umiesz czy nie, tylko chodzi o to, jakie masz nastawienie, bo to bardzo dużo daje - mówi Roksana, abiturientka II LO w Legnicy.

- Już chcę wejść, chcę być już po tym. Nawet nie chcemy słyszeć o stresie, bo musi być dobrze- dodaje z kolei Agata.

- Wygląda na to, że u niektórych stres jest minimalny, u innych chyba nie ma go wcale. Myślę, że są dobrze przygotowani i że tutaj nic takiego się nie zadzieje, żeby ktoś zestresował się tak bardzo, żeby mu to przeszkodziło w pisaniu - mówi Marta Gubalska, przewodnicząca egzaminu maturalnego z języka polskiego

- Na sali już nie ma takiego stresu, gorzej było przed, dzisiaj rano, ale tutaj już mniej. Rano wstałam, zjadłam śniadanie, pooddychałam trochę i ... przeszło - mówi Hania Stankiewicz.

- Nie mam żadnych ściąg. Wyjeżdżam do Stanów, także matura mi się przyda, ale dopiero w przyszłości. Bez stresu najlepiej się myśli. Człowiek jest rozluźniony i lepiej po prostu się rozwiązuje zadania- dzieli się swoimi odczuciami Wiktoria.

Abiturienci na wypełnienie arkusza z języka polskiego na poziomie podstawowym mają 240 minut.

- Procedura jest prosta, nie wnosimy nic z wyjątkiem czarnych długopisów, butelki wody i dowodu osobistego.

Na innych przedmiotach wszystkie przybory też zapewnia szkoła. Do toalety jak najbardziej wyjść można, jest to zawsze odnotowane w protokole - informuje przewod. komisji.

Fot.Jagoda Balicka