Collegium Humanum i Wyższa Szkoła Menadżerska: per aspera ad astra... Finał za kratkami?
LEGNICA. W związku ze śledztwem w sprawie Collegium Humanum, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Bazylego N. - byłego rektora Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy. Jak informuje Prokuratura Krajowa, ma postawione 6 zarzutów, dotyczących m.in. masowego podrabiania dokumentów za korzyści majątkowe. Za łapówkę wręczoną Bazylemu N. dyplom ukończenia studiów w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy uzyskał m.in. sam Paweł Cz., założyciel i rektor Collegium Humanum.
Zatrzymani zostali : Zenon Ch., Bernard K., Bazyli N., Wojciech S. i Jolanta B.,

Zarzuty
Prokurator ogłosił podejrzanym łącznie 30 zarzutów obejmujących głównie okres od stycznia 2019 r. do lutego 2024 r.
Zenon Ch., Bernard K., Wojciech S. oraz Jolanta B. usłyszeli zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem poświadczających nieprawdę dokumentów oraz przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach od 5 do 30 tys. zł, a także korzyści osobistych w zamian za ich wystawianie (art. 258 § 1 kk, art. 228 § 3 i 5 kk , art. 271 § 3 kk).
Były to dokumenty poświadczające przebieg, jak i ukończenie studiów I i II stopnia, obrony prac licencjackich i magisterskich, protokołów komisji egzaminu dyplomowego we wskazanych wyżej uczelniach, jak również dawnej uczelni Collegium Humanum, a także świadectw ukończenia studiów podyplomowych w dawnej uczelni Collegium Humanum, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Bazylemu N. przedstawiono łącznie 6 zarzutów dotyczących podrabiania dokumentów w zamian za korzyści majątkowe, w tym w postaci dyplomu ukończenia przez Pawła Cz. studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, a także uzyskania tytułu zawodowego inżyniera w na jednej z uczelni objętych śledztwem wraz z potwierdzeniem autentyczności przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (art. 270 § 1kk). Czynu związanego z podrobieniem dyplomu dla Pawła Cz. dopuścił się działając wspólnie i w porozumieniu z podejrzanym Wojciechem S.
Nadto Bazylemu N. i Wojciechowi S. przedstawiono także zarzuty dotyczące podrabiania dokumentów w postaci zaświadczeń o odbywaniu studiów w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy w zamiana za korzyści majątkowe przez co najmniej 1061 studentów z Ukrainy, pomimo iż osoby te studiów we wskazanej uczelni nie odbywały.
Środki zapobiegawcze
Podejrzani zostali przesłuchani, a następnie prokurator wobec 3 osób skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.
Wobec Bazylego N. prokurator zastosował dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze wskazanymi osobowymi, wobec Bernarda K. - poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł, zakaz kontaktowania się ze wskazanymi osobami, zakaz opuszczana kraju połączony z zatrzymaniem paszportu i zakaz wykonywania zawodu nauczyciela.
Do tej pory we wszystkich wątkach śledztwa 68 podejrzanym przedstawiono łącznie 369 zarzutów.
Przyczyny zatrzymania
Zatrzymania były uzasadnione koniecznością przeprowadzenia konfrontacji z innymi podejrzanymi. Zagwarantowało to także koncentrację czynności dowodowych w jednym czasie i w jednym miejscu.
Konfrontacje zostały przeprowadzone w celu wyjaśnienia sprzecznych wersji wydarzeń przedstawianych przez poszczególnych podejrzanych. Wzbogaciły one także materiał dowodowy oraz pozwoliły prokuratorowi niezwłocznie zweryfikować linię obrony podejrzanych i zbadać wiarygodność ich wyjaśnień.
Nadto za zatrzymaniami przemawiała konieczność niezwłocznego zastosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.