Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przetarg na Centrum Witelona ogłoszony

LEGNICA. Prezydent Legnicy ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy dawnego Teatru Letniego i adaptacji obiektu na Centrum kultury, nauki i edukacji Witelona. Oferty składać można do 5 sierpnia. Termin realizacji to 15 grudnia.

Przetarg na Centrum Witelona ogłoszony

Dokumentacja powstanie na podstawie opracowanej już koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Na jej wykonanie zarezerwowane są środki w tegorocznym budżecie.

- Centrum Witelona w zabytkowym parku i Teatrze Letnim zaplanowaliśmy jako unikalny w skali regionu ośrodek popularyzacji wiedzy i nowoczesnej edukacji – mówi zastępca prezydenta Legnicy Jadwiga Zienkiewicz. – Jesteśmy dobrze przygotowani do ubiegania się z tym projektem o unijne dofinansowanie. Złożyliśmy wniosek w konkursie RPO, dotyczącym ochrony dziedzictwa kulturowego. Zabiegamy o dotację na przebudowę Teatru Letniego w wysokości ponad 11,5 miliona, a wartość inwestycji znacznie przekroczy 16 milionów.

Obiekt zbudowany w latach 1848-1850, jako siedziba Towarzystwa Strzeleckiego założonego w Legnicy w roku 1414, był wielokrotnie przebudowywany. Dzisiejszy kształt budowli, z portykiem od strony północnej, pochodzi z okresu przebudowy w 1928 roku.

Działalność projektowanego Centrum kultury, nauki i edukacji Witelona w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie - do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnej.

Zakres inwestycji (Przebudowa budynku dawnego Teatru Letniego w Legnicy dla potrzeb adaptacji obiektu na Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona) obejmuje m.in.: przebudowę i prace adaptacyjne wraz z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Obiekt będzie nowocześnie wyposażony, np. w wyświetlacz kulisty, lunety, interaktywne eksponaty z zakresu mechaniki, robotyki, astronomii oraz fizyki, repliki statków kosmicznych, infokioski, drukarki 3d, łaziki marsjańskie, produkty multimedialne i inne. W Centrum powstaną sale: wystawowa, filmowa, muzyczna i teatralna.

- Będzie ono promować wśród młodzieży inżynieryjne kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – podkreśla prezydent Tadeusz Krzakowski. - Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację, miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.