Naukowcy potwierdzają: legnicka kranówka porównywalna z wodami butelkowanymi
LEGNICA. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zdrowotnej coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy woda z kranu jest równie dobra jak ta z butelki? W przypadku Legnicy odpowiedź przynoszą nie przypuszczenia tylko konkretne badania. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej: prof. dr hab. inż. Małgorzata Kabsch-Korbutowicz i dr hab. inż. Małgorzata Wolska porównały jakość wody z Legnickich Wodociągów S.A. z parametrami wód butelkowanych. Wnioski? Woda z kranu w Legnicy wypada bardzo dobrze. Na ten temat powstał artykuł naukowy „Woda wodociągowa pod lupą: jak wypada na tle butelkowanej? Analiza przypadku dla LPWiK S.A.”.

- To woda nisko zmineralizowana i stabilna biologicznie. Jej parametry nie odbiegają od tych, które deklarują producenci wód butelkowanych - mówi prof. dr hab. inż. Małgorzata Kabsch-Korbutowicz.
Ekspertki wskazują, że woda dostarczana mieszkańcom Legnicy pochodzi z terenów infiltracyjnych i jest uzdatniana z wykorzystaniem napowietrzania i filtracji oraz innych metod. Skład chemiczny tej wody pozostaje stabilny przez cały rok.
Skąd dokładnie bierze się woda w legnickich kranach? Zlokalizowane w pobliżu miasta stawy infiltracyjne stanowią naturalny magazyn wody. Woda przesiąka przez warstwy gruntu, co pozwala ją wstępnie oczyścić i wzbogacić w naturalne minerały, jak wapń, magnez, sód i potas. Następnie trafia do stacji uzdatniania, gdzie przechodzi kolejne etapy oczyszczania.
Jak czytamy w artykule: „Napowietrzanie prowadzone jest w wieżach napowietrzających z wymuszonym przepływem powietrza, co pozwala na usunięcie nadmiaru ditlenku węgla oraz wzbogacenia wody tlenem niezbędnym do poprawnego przebiegu kolejnych etapów oczyszczania. Napowietrzona woda kierowana jest do hali filtrów, gdzie w wyniku filtracji na złożu katalitycznym usuwane są żelazo i mangan. W dalszej części woda poddawana jest dezynfekcji”.
To podejście, łączące siłę natury i nowoczesną technologię, sprawia, że woda trafiająca do kranów jest jednocześnie bezpieczna i smaczna.
W badaniu zestawiono dane fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody wodociągowej z danymi deklarowanymi na etykietach popularnych marek. Legnicka woda zawiera 54-60 mg/l wapnia oraz 15-18 mg/l magnezu – wartości porównywalne z tymi, jakie deklarują producenci popularnych wód butelkowanych. Oznacza to, że woda z kranu może być wartościowym źródłem niezbędnych dla organizmu minerałów. Zawartość magnezu w legnickiej wodzie jest wystarczająco duża do zapewnienia dziennego zapotrzebowania ludzi na ten pierwiastek. Magnez bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych czy regulacji ciśnienia krwi, jak również w prawidłowej pracy mięśni.
Te dane są bardzo istotne. Dorosły człowiek powinien wypijać średnio od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, w zależności od aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i stanu zdrowia. Niedobór wody może prowadzić do odwodnienia, objawiającego się zmęczeniem, bólem głowy, spadkiem wydolności czy problemami z pamięcią. Co ważne, uczucie pragnienia to już pierwszy sygnał, że organizmowi brakuje wody.
- To woda, która może być bezpiecznie spożywana na co dzień, nie tylko dlatego, że spełnia wszystkie normy sanitarne, ale też dlatego, że jest regularnie badana - zaznacza dr hab. inż. Małgorzata Wolska. Woda w kranach w Legnicy jest świeża i neutralna smakowo, co zawdzięcza stabilnym parametrom.
- Woda, którą dostarczamy mieszkańcom jest bardzo dobrej jakości. Można ją pić prosto z kranu. Nasza woda nie ustępuje jakościowo wodzie butelkowanej, a jednocześnie jest bardzo przyjazna dla środowiska - podkreśla dr inż. Paweł Gambal, prezes Legnickich Wodociągów S.A.
W badaniach legnickiej wody wodociągowej wykazano także bardzo niską zawartość azotanów, od 2,5 do 4,7 mg/l, przy dopuszczalnym limicie 50 mg/l. Brak siarkowodoru i azotynów potwierdza dobrą jakość surowca i skuteczność uzdatniania.
- Porównując jakość i zawartości składników mineralnych, warto przyjrzeć się również kosztom. Za 1,5-litrową wodę w butelce płacimy średnio 2 złote, natomiast za dwa złote można wypić ponad 300 litrów legnickiej kranówki. Różnica w kosztach jest więc kolosalna - przypomina prezes Legnickich Wodociągów S.A.
Nie bez znaczenia pozostaje aspekt ekologiczny. W publikacji naukowej zwrócono na to uwagę: „bardzo istotnym aspektem jest również ślad węglowy wynikający ze spożycia wody wodociągowej oraz butelkowanej. Analiza porównawcza wykazała znacznie wyższy ślad węglowy wód butelkowanych, niż wody wodociągowej. Jednocześnie poziom emisji wynikający z produkcji wody butelkowej jest związany z produkcją butelek oraz koniecznością transportu. W kontekście opakowań podnoszony jest również problem uwalniania cząstek polimerowych z butelek, w tym szklanych, do wody. Obecność znacznie większej liczby cząstek mikro i nanoplastiku w wodzie butelkowanej jest uznawana za jedną z najważniejszych przyczyn ograniczenia zużycia wody butelkowej w wyniku kampanii propagujących picie wody wodociągowej”.
Transport, magazynowanie i produkcja butelek generują znaczne emisje CO2, podczas gdy woda z kranu trafia do mieszkań bezpośrednio. To więc wybór zdrowszy i bardziej świadomy.
Mieszkańcy Legnicy mogą pić kranówkę bez obaw. Jej jakość została potwierdzona przez badania naukowe, a codzienna kontrola i nowoczesna infrastruktura sprawiają, że to wybór rozsądny, bezpieczny i opłacalny.
Legnickie Wodociągi – źródło Twojej wody
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ NAUKOWY – KLIKNIJ TUTAJ