Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze wolne miejsca
LEGNICA. W szkołach ponadpodstawowych trwa rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026. 14 lipca 2025r. przeprowadzona została elektroniczna kwalifikacja przydziału do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w dniach 28 -29 lipca br.

Podobnie jak w latach ubiegłych kandydaci do legnickich szkół publicznych (bez specjalnej i artystycznej) rekrutowali się poprzez elektroniczny system naboru. 14 lipca 2025r. przeprowadzona została elektroniczna kwalifikacja przydziału do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.
W wyniku przeprowadzonego przydziału do 41 oddziałów (1288 miejsc) w szkołach miejskich zakwalifikowano 1139 kandydatów. O zakwalifikowaniu się do wybranej klasy decydowała suma punktów, na którą składały się wyniki uzyskane przez kandydata na świadectwie ukończenia szkoły, wyniki egzaminów, punkty za szczególne osiągnięcia
w konkursach przedmiotowych i olimpiadach oraz za działalność społeczną.
Oferta szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto była bardzo różnorodna. Sześć liceów ogólnokształcących zaproponowało naukę w klasach o profilach, które uwzględniały zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi, przyrodniczymi, humanistycznymi i artystycznymi. W VII LO powstały klasy o profilu mundurowym. W szkołach zawodowych można było wybrać naukę w jednym spośród 16 zawodów oferowanych przez pięć szkół branżowych I stopnia oraz spośród 31 zawodów w sześciu technikach. Z uwagi na brak kandydatów zmodyfikowano ofertę w Branżowej Szkole I stopnia nr 1, Branżowej Szkole I stopnia nr 2, oraz Technikum Samochodowych w zawodach: elektryk, mechatronik, operator obrabiarek skrawających, technik elektromobilności. W Technikum nr 4 utworzono samodzielny oddział w zawodzie technik logistyk i zwiększono liczebność oddziału.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych opublikowane zostaną w środę 16 lipca br. zarówno w systemie e-naboru, jak i na listach udostępnianych
w szkołach. Następnie rodzice kandydatów zakwalifikowanych będą mogli potwierdzać wolę podjęcia przez ich dziecko nauki w szkole poprzez dostarczenie oryginałów dokumentów. Mają na to czas w dniach 17-24 lipca br. w godzinach pracy szkół. Dopiero po zakończeniu tego etapu, 25 lipca br. do godz. 12.00, szkolne komisje rekrutacyjne opublikują listy przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
Na tym rekrutacja do szkół ponadpodstawowych jednak nie kończy się. Kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do wybranych przez siebie szkół, bądź nie rejestrowali się
w elektronicznym systemie naboru, będą mogli skorzystać z oferty szkół, które nadal dysponują wolnymi miejscami. Zrobią to w rekrutacji uzupełniającej w dniach 28 -29 lipca br. do godz. 15.00. Wniosek o przyjęcie do szkoły należy złożyć bezpośrednio w sekretariacie szkoły, która dysponuje wolnymi miejscami.
Łącznie pozostało jeszcze 94 wolnych miejsc, najwięcej w szkołach branżowych I stopnia, w tym m.in. w ZSTiO w zawodach: ślusarz, automatyk, w ZSS w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, w CKZiU w zawodach: sprzedawca, kelner, kucharz, magazynier-logistyk, w ZSB w zawodach: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz.
W technikach również pozostały jeszcze wolne miejsca - w CKZiU w zawodzie technik usług fryzjerskich, w ZSB w zawodzie technik budownictwa, w ZSTiO w zawodzie technik przemysłu metalurgicznego, technik spedytor, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, w ZSS w zawodzie technik mechatronik.
Informacja o wolnych miejscach w poszczególnych szkołach będzie również aktualizowana na stronie elektronicznego systemu naboru. Ostateczne wyniki rekrutacji uzupełniającej zostaną opublikowane przez szkolne komisje rekrutacyjne 14 sierpnia br.