Popularność "Wąsobusa" przerosła oczekiwania (FOTO)
LEGNICA. Przed Galerią Piastów zaparkował ...mobilny punkt pobrań DCOPiH, który umożliwia mężczyznom w wieku 50–69 lat bezpłatne badanie poziomu PSA – czyli przeprowadzenie prostego testu mogącego uratować życie. - Wąsobus” powstał po to, by to zmienić – i dotrzeć tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony.Rak prostaty to najczęstszy nowotwór u mężczyzn w Polsce. Wczesne wykrycie daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie – jednak wielu panów zgłasza się do lekarza zbyt późno - mówi Jarosław RABCZENKO, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Jestem zbudowany frekwencją podczas badań w Legnicy. Wspólnie z Urzędem Miasta w Legnicy, Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii, Urzędem Marszałkowskim możemy zorganizować akcję profilaktyczną na tak dużą skalę. To ważne, bo mężczyźni rzadziej, dużo rzadziej, niż kobiety dbają o profilaktykę, a ta jest dużo tańsza niż leczenie. Obecność specjalnego pojazdu do badań jest dla mnie szczególnie ważna, bo został on zakupiony ze środków Urzędu Marszałkowskiego.
Kolejka do "Wąsobusa" ustawiała się od wczesnych godzin porannych, a z możliwości badań mogło dziś skorzystać nawet kilkaset osób.
- W imieniu władz miasta Legnicy dziękuję za zorganizowanie tej akcji - mówiła Aleksandra KRZESZEWSKA, zastępca prezydenta Legnicy. - Bezpłatne, bez skierowania od lekarza i nie wymagającego wcześniejszego przygotowania, badanie polega na pobraniu krwi w celu oznaczenia stężenia PSA (Prostate Specific Antigen). To szybki, nieinwazyjny test. W przypadku wykrycia podwyższonego poziomu PSA, uczestnikom badania zostanie zapewniona dalsza, bezpłatna opieka medyczna w ramach programu diagnostycznego. Rak prostaty to najczęstszy nowotwór występujący u mężczyzn w Polsce. Rocznie diagnozuje się go u tysięcy pacjentów, a ponad 5 600 zgonów jest wynikiem zbyt późnego wykrycia choroby. Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór prostaty daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie. „Wąsobus”, uruchomiony przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH), ma na celu ułatwienie dostępu do prostych badań profilaktycznych, które mogą uratować życie. Z pewnością poczynimy starania aby tego typu akcje częściej odbywały się w naszym mieście. Zdrowie legniczan jest dla nas najważniejsze.
Dodajmy, że „Wąsobus” jest elementem międzynarodowego projektu PRAISE-U („Prostate cancer Awareness and Initiatives for Screening in the European Union”), realizowanego przez 25 instytucji z 11 krajów UE. Celem programu jest opracowanie skutecznej i dostępnej ścieżki badań przesiewowych, zapewniającej kompleksową opiekę pacjentom – od badań profilaktycznych po ewentualne leczenie.
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, jako jedyny ośrodek z Polski, uczestniczy w tym prestiżowym projekcie jako placówka pilotażowa. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i realizowany we współpracy z Europejskim Towarzystwem Urologicznym. - Dolny Śląsk jest liderem w zakresie badań przesiewowych w Polsce - mówił o tym przedstawiciele DCOPiH we Wrocławiu dr Paweł Zawadzki - zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH
Spotkany przy Wąsobusie Pan Stefan na badanie przyjechał z Kunic: - Szczerze mówiąc to żona i córki mnie namówiły. To głupie, ale wcześniej przez 40 lat nie myslałem o takich badaniach, a czuję , że coś jest nie tak. Badania rozwieją moje obawy albo będę musiał się leczyć. Bardzo dobra sprawa taka akcja i powinien ten autobus być w każdej gminie w naszym regionie. Widać, że prezydenci Legnicy myślą o ludziach. Do szpitala na takie badanie czeka się rok czasu...
Fot. zj