Naukowo o bezpieczeństwie dzieci (FOTO)
LEGNICA. - To jest szczególna, nawet wyjątkowa konferencja - powiedział profesor Jerzy KONIECZNY z PWSZ w Legnicy. - Konferencji o bezpieczeństwie bilateralnym jest sporo, ale wyjątkowość tej legnickiej polega na tym, że skupiamy się na szczególnym fragmencie naszego życia, czyli na zagadnieniu bezpieczeństwa dzieci. Tym problemem zajmuje się wiele instytucji, ale to są najczęściej działania doraźne, a potrzebne jest systematyczne rozwiązanie w tym zakresie. Dużo mówi się o bezpieczeństwie narodowym, o zagrożeniu międzynarodowym, ale kwestie systemowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa dzieci powinny zaczynać się na płaszczyźnie lokalnej - stąd cenna inicjatywa legnickiej uczelni, która mając zaplecze naukowe, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, przeprowadzane ciekawe badania powinna stać swojego rodzaju "lokomotywą" konstruktywnych zmian w zakresie bezpieczeństwa dzieci.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”, Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy oraz Komenda Miejska Policji w Legnicy zorganizowały Konferencję Naukową „BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W KONTEKŚCIE WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ I PRAKTYCZNYCH DZIAŁAŃ LOKALNEGO SYSTEMU”. Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Marka Michalaka- rzecznika Praw dziecka, Cezarego Przybylskiego - Marszałka Województwa Dolnośląskiego, prof.dr hab.inż Ryszarda K.Pisarskiego- Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im.Witelona w Legnicy, Janiny Mazur- Starosty Powiatu Legnickiego i Tadeusza Krzakowskiego-Prezydenta Legnicy. Konferencja została sfinansowana ze środków Fundacji PZU.
Kilkunastu cenionych prelegentów, ciekawe wystąpienia, panelowe dyskusje - swojego rodzaju burza mózgów, których przesłaniem było dążenie do wypracowanie usystematyzowanego programu w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. - My do tych spraw podchodzimy praktycznie, bo w naszej codziennej służbie moi koledzy spotykają się z zagrożeniami dla dzieci i młodzieży lub sytuacjami kiedy sama młodzież sprawia problemy, które wymagają skutecznych działań z naszej strony - powiedział jeden z uczestników Konferencji, Robert LEMAŃSKI, z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. - Mam na wiele spraw mniej "naukowe" spojrzenie, ale udział w takiej konferencji ma ogromne znaczenie dla naszej pracy. Mogliśmy poznać naukowa wykładnię wielu zagadnień przedstawionych przez znamienitych prelegentów. Ale i świat nauki z pewnością mógł na pewne sprawy spojrzeć inaczej po wysłuchaniu wystąpień nas praktyków. Zgodzę się z tym, że tworzenie pewnego systemowego rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa dzieci wymaga współpracy wielu instytucji na szczeblu najniższym, najbardziej lokalnym, bo wtedy efekt jest najbardziej pożądany.
Gościem specjalnym konferencji był profesor Stanisław Leszek STADNICZENKO z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie reprezentujący Rzecznika Praw Dziecka. - Ta konferencja służy wymianie poglądów i ukształtowania w słuchaczach pewnego zjawiska. Współczesny świat to świat pełen zagrożeń dla dzieci i młodzież w rozmaitych przestrzeniach, sferach codziennego życia. Musimy dążyć do stworzenia systemu, który będzie ograniczał lub nawet likwidował zagrożenie. Ale żeby taki system stworzyć musimy zacząć od spraw lokalnych. Politycy mówią najczęściej o bezpieczeństwie międzynarodowym, o zagrożeniach z zewnątrz. Ale pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem codziennego życia jest poczucie bezpieczeństwa wewnętrznego. Na tej konferencji zderzyła się nauka z praktyką, czyli światem policji, służb mundurowych, pracowników socjalnych czyli tymi, którzy na co dzień profesjonalnie zajmują się sprawami bezpieczeństwa. Rocznie do biura Rzecznika Praw Dziecka wpływa ponad 5000 spraw. To bardzo dużo. O wiele za dużo. Tworzenie systemu bezpieczeństwa powinny zająć się jednostki samorządowe na każdym szczeblu we współpracy z naukowcami i praktykami. Jestem przekonany, że to wspólne działania zdecydowanie zwiększy poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa.
Jak podkreślali uczestnicy Konferencji Naukowej zorganizowanej przez legnicką uczelnię - waga poruszonych podczas konferencji problemów świadczy z jednej strony o właściwym zdiagnozowaniu problemów a z drugiej o tym, że w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia...
Fot. Bożena Ślepecka
{gallery}galeria/wydarzenia/11.10.16_Konferencja_w_PWSZ_o_bezpieczenstwie_dzieci_fot_Bozena_Slepecka{/gallery}