Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

KGHM ZANAM świętuje 50-lecie (FOTO)

LEGNICA. Uroczysta akademia jubileuszowa w legnickim Qubusie oraz konferencja naukowa „Innowacje drogą do sukcesu” to najważniejsze wydarzenia obchodów 50-lecia działalności KGHM ZANAM. - Złoty jubileusz to wyjątkowe święto i powód do dumy. Tradycję i markę firmy budują pracownicy, z ich doświadczeń i wiedzy czerpiemy do dzisiaj. Jubileuszowa akademia była okazją do podziękowania im za ich pracę i zaangażowanie, wyróżnienia najbardziej zasłużonych osób – mówi Bohdan Pecuszok, prezes KGHM ZANAM. - Ale ZANAM to również stała droga ku nowatorskim rozwiązaniom i temu właśnie zagadnieniu poświęcona została konferencja naukowa wieńcząca obchody jubileuszu.

KGHM ZANAM świętuje 50-lecie (FOTO)

Wieloletnie doświadczenie firmy owocuje szerokim zakresem realizowanych zleceń i coraz szerszą ofertą produkcyjną. Jest dzisiaj największą spółką Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź. Produkuje maszyny górnicze, przenośniki taśmowe, kotwy oraz realizuje na wielką skalę usługi remontowo-montażowe dla przemysłu. KGHM ZANAM to jeden z głównych wykonawców Oddziału Pirometalurgii w Hucie Miedzi Głogów. Firma odpowiada za samo serce inwestycji, technologię pieca zawiesinowego. Uzyskanie tego zlecenia zostało poprzedzone realizacją wielu specjalistycznych remontów i przedsięwzięć technologicznych, m.in. dla Zakładów Wzbogacania Rud. Pół wieku doświadczeń to kapitał, którym może pochwalić się niewiele przedsiębiorstw
w Polsce. KGHM ZANAM gromadzi wiedzę i umiejętności ludzi zarówno z legnickiego Legmetu, jak i polkowickich Centralnych Warsztatów Remontowych Zanam. Oba podmioty stanowiły podstawowe zaplecze remontowo-montażowe dla rozwijającego się górnictwa i hutnictwa rud miedzi.

Bohdan Pecuszok, prezes KGHM ZANAM, i Krzysztof Skóra, prezes KGHM Polska Miedź, wręczyli długoletnim pracownikom medale „Zasłużony dla KGHM ZANAM”. W trakcie uroczystości premierę miała również Kronika 50-lecia firmy, będąca nie tylko zapisem najważniejszych faktów z półwiecza spółki, ale również zbiorem historii i wspomnień osób związanych z KGHM ZANAM na przestrzeni tych lat. Akademia była również inauguracją konferencji naukowej „Innowacje drogą do sukcesu”, która zakończy się w piątek 14 października po południu. Dwudniową konferencję wypełniają sesje naukowe poświęcone innowacyjnym rozwiązaniom w przemyśle. Bierze w nich udział kilkudziesięciu prelegentów z ważnych ośrodków przemysłowych i akademickich, m.in. reprezentantów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Politechniki Wrocławskiej.

Gdy 1 października 1966 roku powoływano do życia Legnickie Zakłady Mechaniczne Metali Nieżelaznych Legmet, inicjatorzy tego przedsięwzięcia nie przypuszczali zapewne, że rozpoczynają historię polskiej myśli technicznej w zakresie konstrukcji maszyn i urządzeń dla górnictwa oraz wysokospecjalistycznych konstrukcji przemysłowych. Dzięki dynamicznemu rozwojowi hut i kopalń Zagłębia Miedziowego pojawiało się coraz większe zapotrzebowanie na górnicze maszyny, przenośniki taśmowe, wyposażenie szybów i ich serwis. W 1974 roku w Polkowicach powstały Centralne Warsztaty Remontowe przekształcone później w firmę Zanam. Niemal 30 lat później, już w zupełnie innej rzeczywistości społecznej i gospodarczej, zadecydowano o połączeniu obu spółek i 6 czerwca 2003 roku rozpoczęła działalność Dolnośląska Fabryka Maszyn ZANAM-LEGMET. Dziś to jeden sprawnie funkcjonujący organizm - KGHM ZANAM - będący największym w Polsce producentem maszyn i urządzeń dla sektora górniczego oraz realizator zakrojonych na wielką skalę inwestycji przemysłowych.

KGHM ZANAM S.A. należy do największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego, świadczy usługi w zakresie remontów i utrzymania ruchu oraz jest realizatorem specjalistycznych inwestycji przemysłowych. KGHM ZANAM to jeden z głównych wykonawców technologii pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów, największej takiej inwestycji hutniczej w Europie. Spółka wytwarza również sprzęt stosowany w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie, kopalniach odkrywkowych, jest znaczącym producentem odlewów staliwnych i żeliwnych.

KGHM ZANAM za swoją działalność wyróżniany jest w kraju i zagranicą. Zdobył m.in. Srebrny Laur Innowacyjności, Honorową Odznakę za Zasługi dla Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej 2015, a także tytuły Gazeli Biznesu, Dużej Perły Polskiej Gospodarki, Solidnego Pracodawcy Sektora Górniczego, Wybitnego Eksportera czy Dolnośląskiego Gryfa (w latach 2009 i 2015). Produkowane przez KGHM ZANAM maszyny regularnie wygrywają w branżowych konkursach, uzyskując tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Techniki NOT Zagłębia Miedziowego oraz Dolnośląskiego Mistrza Techniki. Ministerstwo Gospodarki i Polityki Społecznej dwukrotnie  nagrodziło stworzone przez specjalistów KGHM ZANAM urządzenia nagrodą Europrodukt - ładowarki (rok 2002) oraz wozy wiercące (rok 2003).

Przychody spółki w 2015 roku wyniosły 940 mln złotych. Polkowickie przedsiębiorstwo zatrudnia 2700 osób.

{gallery}galeria/wydarzenia/13-10-16-50-lecie-kghm-zanam-fot-ewa-jakubowska{/gallery}