Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Reforma oświaty po legnicku

LEGNICA. To już nieodwołalne. Reforma edukacji ma wejść w życie w przyszłym roku. Zniknąć mają gimnazja, a szkoła podstawowa ma być 8-letnia.

Reforma oświaty po legnicku

Reforma oświaty budzi niepokój nie tylko wśród samorządowców czy nauczycieli, ale i rodziców czy wreszcie uczniów. Uczniowie klas 6. nie mają pewności, gdzie w przyszłym roku będą kontynuować naukę - czy w szkole, do której teraz chodzą, czy w innym budynku, np. po obecnym gimnazjum.

- Mogę tylko tyle powiedzieć, że będziemy dążyć do tego, by każdy uczeń kontynuował naukę w swojej macierzystej szkole, tak, by nie dostarczać mu dodatkowych stresów i problemów związanych z przeniesieniem w inne środowisko rówieśnicze, czy choćby nauczycieli - zapewnia prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.

Zmieni się też szkolnictwo zawodowe, które zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa. Licea (4-letnie) i technika (5 -letnie) zostają.

W projekcie ustawy zapisano przepisy, które mają chronić miejsca pracy nauczycieli. Z mocy prawa nauczyciele szkół obecnego systemu stają się nauczycielami szkół nowego systemu ze zmienioną strukturą szkół.