Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Galeria Geocoinów w Legnicy (FOTO)

LEGNICA. W Legnicy odbyło się niecodzienne wydarzenie - spotkali się geocacherzy w skrytce pod nazwą Galeria Geocoinów III.

Galeria Geocoinów w Legnicy (FOTO)

Geocacher to poszukiwacz  skrytek (z angielskiego geocach). Zabawę obsługuje światowy serwis geocaching.com gdzie można zobaczyć i pobrać podstawowe informacje do poszukiwania za pomocą systemu GPS ukrytych skarbów. Na świecie jest prawie 3 miliony keszy, w Polsce jest ich ponad 34 tysiące. Poszukują ich prawie 6 milionów graczy! Nie są to tylko pudełka z zamkniętym notatnikiem, przede wszystkim to zabawa zachęcająca do wyjścia z domu w celu poznania ciekawych miejsc rozwiązania zagadek i przeżycia emocji. Odnalezienie skrytki nie zawsze jest łatwe, czasami trzeba użyć łodzi, sprzętu wspinaczkowego lub nieźle gimnastykować umysłem by rozwiązać zagadkę. Dla każdego coś innego.

- Geocaching w Polsce się dopiero się rozwija, ale dość intensywnie, co widać na wydarzeniu Galeria Geocoinów – mówi Marek Rzeźwicki (Qvixote). - Liczba uczestników z roku na rok rośnie.

Okazuje się, że spotkanie poszukiwaczy skrytek to też skrytka i nazywa się z angielskiego eventem. Takie spotkanie organizowane przez Rafała Plezię liczące około 180 osób odbyło się w Legnicy w Klubie Nauczyciela. Na spotkaniu tworzono geocoiny.

- Geocoin to pięknie wykonany przedmiot przypominający monetę - wyjaśnia Rafał Plezia nazywany w społeczności geocacherskiej Misjonarzem. – Najczęściej są to przedmioty metalowe, ale na naszym wyjątkowym wydarzeniu tworzymy je z drewna, gliny lub innych plastycznych materiałów by uwolnić swoje talenty - dodaje.

Geocoiny posiadają specjalny kod, który służy do śledzenia. Dzięki temu możemy takim przedmiotom podróżnym nadawać cel np. odwiedzenie wszystkich stanów Ameryki i przekazywać go za pośrednictwem skrytek i poszukiwaczy w kierunku USA. Ale tych pięknych prac wykonanych w trakcie wydarzenia rzadko kto chce się pozbyć. Za to na wydarzeniu są one licznie prezentowane.

Geocoiny na legnickim wydarzeniu były wykonywane metodą decoupage powstawały na drewnianych krążkach. Jak to robić instruowały dwie animatorki z Krainy Łęgów Odrzańskich, Joanna Rogulska i Mila Pęcherek.

Na spotkaniu byli też kolekcjonerzy z Wrocławia Tomek czyli Plomba, Kasia czyli EverGreen0 oraz z Czech po raz kolejny z kolekcją 400 geocoinów przyjechał Filip – El Důňo.

- Galeria Geocoinów to miła tradycja – twierdzi El Důňo - ciekawe jest to, że użytkownicy wciąż chcą poznawać moją kolekcję i wciąż chcą ją  zobaczyć i sprawdzić, co nowego. Czekam z niecierpliwością na następny rok.

W podsumowaniu wydarzenia nie brakowało takich określeń jak: Miło spędzony czas, sporo ludzi. (MAndzia), Dziękuję za wspaniały event (jojcia), Ahoj. Bardzo fajny i tłumny evencik. Dziękuję za przygotowanie i przeprowadzenie niemal masowej imprezy (fossilis). W związku z tym wydarzenie należy zaliczyć do sukcesów.

Wydarzenie Galeria Geocoinów III zostało sfinansowane z środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu pn. „Geocaching sposobem na mobilne społeczeństwo obywatelskie” realizowanego przez Stowarzyszenie Geocaching Polska.

{gallery}galeria/wydarzenia/29-11-16-geocaching{/gallery}