Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Im zimniej, tym więcej czadu

LEGNICA. Synoptycy ostrzegają, że już dziś po południu temperatura ma zdecydowanie spaść poniżej zera. To niebezpieczne nie tylko na drogach (będzie ślisko!), ale i w naszych domach. Każdego roku w sezonie grzewczym legniccy strażacy wyjeżdżają bowiem ok. 60. razy do interwencji związanych z "cichym zabójcą".
Im zimniej, tym więcej czadu

- Tlenek węgla zwany potocznie czadem jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i skrajnie łatwopalnym. Jest lżejszy od powietrza i tworzy z nim mieszankę wybuchową - mówi Marcin Swenderski z legnickiej straży pożarnej.

Niestety, każdego roku w regionie legnickim czad zbiera swoje żniwo. Są poszkodowani, których udaje się uratować w szpitalu, ale - niestety - są i tacy, dla których na ratunek już za późno.

- Niestety, każdego roku mamy w naszym regionie ofiary śmiertelne - przyznaje Marcin Swnederski, i dodaje: - Najlepiej w domu mieć specjalną czujkę. Koniecznie trzeba pamiętać o okresowych przeglądach urządzeń grzewczych na gaz i przewodów wentylacyjnych.

Bywa bowiem, że czasem poszkodowani są sami sobie winni.

- Zdarzało mi się uczestniczyć w takich akcjach, gdzie była osoba podtruta tlenkiem węgla, a w łazience miała kratkę wentylacyjną szczelnie zatkaną. Jeśli tak robimy, to musimy być świadomi, że sprowadzamy na siebie i swoją rodzinę śmiertelne niebezpieczeństwo - dodaje strażak.

Problem śmiertelnego gazu nie dotyczy tylko regionu legnickiego. W ubiegłym sezonie grzewczym w Polsce 2229 osób podtrutych tlenkiem węgla trafiło do szpitala, a 50 osób zmarło. Stąd kampania społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność".