Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

W jedności siła samorządu (FOTO)

LEGNICA. Dotacje dla gmin na wymianę ogrzewania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, reforma oświaty i służby zdrowia w Zagłębiu Miedziowym, zmiana w ustawie o ochronie przyrody w kontekście przepisów ustawy o ochronie zabytków czy nabór wniosków na dofinansowanie z funduszy UE - to główne, chociaż nie jedyne, tematy poruszane podczas Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. - To było dobre spotkanie, na którym administracja rządowa może spotkać się z samorządowcami i wsłuchać się w ich opinie - powiedział Paweł HRENIAK, wojewoda dolnośląski. - Cieszę się, że samorządowcy regionu legnicko-głogowskiego potrafią tak się zorganizować i poruszać ważne tematy, bo nie wszędzie tak jest. Dlatego było to bardzo cenne dla mnie spotkanie.

W jedności siła samorządu (FOTO)

Było to kolejne spotkanie samorządowców i gości poświęcone będzie omówieniu najważniejszych problemów regionu. W Konwencie, którego gospodarzem był Tadeusz KRZAKOWSKI, prezydent Legnicy wzięli udział m.in.: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa i Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWD Magdalena Bednarska-Wajerowska.

W Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej w Legnicy pojawiło się kilkudziesięciu włodarzy miast, gmin i powiatów regionu. Wśród nieobecnych m.in. włodarze gminy Legnickie Pole, ale usprawiedliwieni sesją Rady Gminy. Nie było niespodzianką nie pojawienie się na Konwencie Roberta Raczyńskiego prezydenta Lubina i jego "drużyny" z gminy wiejskiej i powiatu. Do Legnicy nie trafił także burmistrz Chocianowa Franciszek Skibicki czy wójt Rudnej Władysław Bigus. Ci, którzy pojawili się - nie żałowali. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby mnie na taki spotkaniu by nie było - powiedziała Alicja SIELICKA, burmistrz Prochowic. - Prochowice chcą się rozwijać,chcą realizować kolejne projekty. Więc trzeba zabiegać o środki zewnętrzne, "podpatrywać" innych samorządowców, korzystać z ich doświadczenia a wszelkie wątpliwości rozwiązywać bezpośrednio rozmawiając z wojewodą czy marszałkiem. 

- Bardzo cenne i pożyteczne spotkanie podczas, którego można sporo się dowiedzieć czy nawet załatwić dla Chojnowa - przekonywał burmistrz miasta Jan SERKIES. - Mnie cieszy fakt iż Tadeusz Krzakowski gospodarz Legnicy, Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa czy burmistrz Polkowic Wiesław Wabik nie grają - używając języka sportowego - tylko dla siebie, ale myślą o mniejszych miastach i gminach. Nie jest tajemnicą, że w jedności tkwi siła samorządu, a z silnym musi się liczyć rządowa administracja.

- Cieszę się, mogąc uczestniczyć w tak ważnym forum wymiany doświadczeń – powiedział marszałek Cezary Przybylski. – Uczymy się siebie nawzajem.

Marszałek wraz z dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWD Magdaleną Bednarską-Wajerowska poinformowali, że do końca stycznia br. wnioskodawcy, głównie samorządowi, zgłosili ponad 4800 wniosków o unijne dofinansowanie różnych przedsięwzięć. W tym czasie podpisano umowy na 821 projektów o wartości 2,8 miliarda złotych. – To ogromne i rosnące zainteresowanie – podkreślił Cezary Przybylski. – Czeka nas konieczność przyspieszenia w tej dziedzinie.

Emilian BERA, burmistrz Jawora: - Ten Konwent jest bardzo, ale to bardzo ważny dla nas gospodarzy miast i gmin. To taka uniwersalna platforma wymiany pomysłów i wspólnych działań. Byłem gościem I Konwentu w Głogowie i namawiałem prezydent Głogowa i Legnicy by kontynuować tę formę spotkań. Dzisiaj właśnie dowiedziałem się o nowych możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na wymianę instalacji grzewczych tak aby walka ze smogiem była czymś realnym w naszej lokalnej rzeczywistości.

Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk powiedział, że już ponad połowa dolnośląskich samorządów złożyła do zaopiniowanie projekty własnych uchwał oświatowych i sieci szkół. Zaznaczył, że każdy kontrowersyjny przypadek podlega konsultacjom z samorządem przed podjęciem decyzji. – Chcemy bowiem mieć wspólnie stworzoną optymalną sieć reformowanego szkolnictwa, a szanujemy kompetencje i odpowiedzialność samorządów – dodał.

Bardzo aktywny podczas spotkania był burmistrz Złotoryi Robert PAWŁOWSKI, który zadawał pytania dotyczące projektów. - To nie tak, że "atakowałem" Urząd Marszałkowski tylko zadałem bardzo konkretne pytanie. Chodziło o projekt pod nazwą "wyrównywanie szans edukacyjnych". Odpowiedź nie satysfakcjonuje mnie więc w kuluarach spróbuję sprawę czekania na opinię UMWD w kwestii projektu tak długo. Termin 60 dni jest długi a czekanie na odpowiedź blokuje nasze kolejne inicjatywy. Ale właśnie ten konwent jest doskonała okazją do spotkania się i wyjaśniania pewnych spraw. Nie zawsze przepływ informacji jest do tego stopnia czytelny, aby być właściwie zrozumianym, a takie bezpośrednie spotkanie jest szansą na wyjaśnienie spornych spraw.  

Kolejny spotkanie samorządowców regionu odbędzie się jeszcze przed wakacjami a gospodarzem będą Polkowice.

{gallery}galeria/wydarzenia/28-02-17-konwent-wojtow-burmistrzow-prezydentow-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}