Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

„Armio Wyklęta! Legnica pamięta!” (FOTO)

LEGNICA. Społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały, ze względu na to, że mamy Popielec, nieco skromniejszy charakter niż w roku ubiegłym, ale hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego oddano.

„Armio Wyklęta! Legnica pamięta!” (FOTO)

W mieście powiewały biało - czerwone flagi, a przy obelisku Ofiarom Bolszewizmu przy ul. Muzealnej, w ramach społecznych obchodów święta złożono kwiaty, zapalono znicze i odczytano fragmenty wierszy mówiących o Żołnierzach Wyklętych.

"Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy. - m.in. słowa Zbigniewa Herberta przybliżyła zebranym Jolanta Kowalczyk z legnickiego Klubu Gazety Polskiej.

- W Polsce po raz siódmy obchodzimy święto Żołnierzy Niezłomnych - święto, którego inicjatorem był ś.p. prezydent RP Lech Kaczyński, chociaż dopiero za prezydentury Bronisława Komorowskiego weszło ono do kalendarza narodowych uroczystości. - przypomniała senator PiS, Dorota Czudowska. I dodała: - Cieszymy się, że możemy świętować, ale dodam taką refleksję. Mamy jeszcze sporo do nadrobienia. Przypadkowo widziałam wczoraj telewizyjną sondę: "Co Polacy wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych". Okazuje się, że 45 % nic o nich nie wie, a to m.in. świadczy o tym, że zmiana programów nauczania i podręczników potrzebna jest od zaraz. - mówiła senator Czudowska.
 
Po uroczystości zebrani przeszli do legnickiej katedry. Tam odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny i legnickiego Żołnierza Niezłomnego – majora Władysława Dybowskiego.

{gallery}galeria/wydarzenia/01-03-17-dzien-pamieci-zolniezy-wykletych-fot-jagoda-balicka{/gallery}