Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Uczyli się jak bezpiecznie żyć! (FOTO)

LEGNICA. 14 ekip przedszkolnych, 15 drużyn szkolnych klas 1-3, 18 ekip z klas 4-6 oraz 18 drużyn gimnazjalnych stanęło do rywalizacji legnickiego półfinału XIII konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć". Emocji było bardzo dużo. Z jednej strony sportowa rywalizacja, a z drugiej chęć pokazania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ratownictwa medycznego czy drogowego.

Uczyli się jak bezpiecznie żyć! (FOTO)

- Organizujemy ten konkurs po raz trzynasty, natomiast dziewiąty w Legnicy w edycji dolnośląskiej. Turniej wiedzy ogólnej o bezpieczeństwie skierowany jest dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z terenu byłego województwa legnickiego - mówi Maciej Gałęski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”. - Naszym celem jest inspirowanie tych placówek oświatowych do pracy z dziećmi w poszerzaniu wiedzy o podstawowych zasadach bezpiecznego życia. Ten konkurs jest ostatnim etapem i ma być jedynie sprawdzianem efektów pracy w tych jednostkach. Oczywiście przy okazji tego turnieju chcemy wyłonić tych najlepszych. Ale z drugiej strony daje on możliwość nauczycielom doskonalenia zawodowego, gdyż w jednym miejscu tu w hali, zebraliśmy samych fachowców z różnych dziedzin: ratowników medycznych, policjantów, strażaków, strażników miejskich, pracowników z Funduszu Ochrony Środowiska - dodaje.

Każdą placówkę reprezentowała tylko jedna drużyna bądź jeden zawodnik. Najpierw były eliminacje szkolne, tu pozostawiono duża swobodę co do zasad przeprowadzenia wewnętrznego konkursu z wiedzy o bezpiecznym życiu. Dziś był półfinał, który wyłoni trzy najlepsze drużyny w każdej kategorii wiekowej. Oni będą reprezentowali swoje placówki w finale we Wrocławiu 10 maja w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Przez 12 lat obserwowaliśmy stan wiedzy dzieci z placówek oświatowych z regionu legnickiego i można powiedzieć, że widoczny jest bardzo duży wzrost edukacji w tym zakresie. Pierwsze lata były słabe i było nikłe zainteresowanie tymi dziedzinami oraz mało chętnych brało udział w takich turniejach. I ten poziom na szczęście wzrastał i ilościowo, bo bierze udział około siedemdziesiąt placówek oraz jakościowo. Chcemy w dzieciach wykształcić wrażliwość środowiskową czyli taką postawę, która nie pozwala być obojętnym w wobec otoczenia: fauny, flory oraz ludzi i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach zagrożenia życia - dodaje Maciej Gałęski.

Jedno jest pewne - dla uczestników konkursu nie był to absolutnie czas stracony...

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/08-03-17-rywalizacja-w-pierwszej-pomcy-fot-ewa-jakubowska{/gallery}