Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

"Kolej na teatr" (FOTO)

LEGNICA. Legnicki Teatr Modrzejewskiej i Koleje Dolnośląskiego zawarły porozumienie o partnerstwie i współpracy. Porozumienie podpisali: Jacek GŁOMB, dyrektor Teatru i Piotr RACHWALSKI, dyrektor KD. - Współpraca z teatrem dla Kolei Dolnośląskich jest czymś nowym, chociaż dla mnie wydaje się zupełnie naturalnym - powiedział Piotr Rachwalski. - Mamy wspólnego właściciela (Urząd Marszałkowski) i służymy razem mieszkańcom Legnicy i Dolnego Śląska. Legnica ma skarb w postaci teatru zarządzanego przez dyrektora Jacka Głomba i na tle innych teatrów Legnica bardzo odstaje poziomem i to bardzo. W tych czasach od 10 lat trwa postępująca degradacja lokalnych teatrów, gdzie albo grają lektury szkole albo „pop”. Chlubnym wyjątkiem właśnie jest legnicki teatr, który jest bardziej znany niż ośrodki teatralne z dużych miast. Dlatego nasza spółka KD - najszybciej rozwijającej się ze wszystkich kolejowych spółek w Polsce - z przyjemnością podejmuje się współpracować z teatrem. Chcemy zrealizować bardzo dużo inicjatyw, które posłużą podniesieniu poziomu życia kulturalnego na Dolnym Śląsku.

"Kolej na teatr" (FOTO)

Dodajmy iż współpraca między tymi instytucjami pojawiła się wcześniej niż parafowane dzisiaj porozumienie... W pociągu relacji Legnica - Wrocław- Legnica 14 marca aktor Teatru Modrzejewskiej Paweł Wolak czytał fragmenty powieści „Inwazja Szczurów” Karela Capka, która będzie podstawą do kwietniowej premiery teatralnej...

- Pojutrze odbędzie się posiedzenie wyjazdowe Komisji ds. Kultury i Środków Masowego Przekazu Sejmiku Dolnośląskiego. - mówi Jacek Głomb. - To ważne, że komisja przyjeżdża do nas, bo będzie mogła zobaczyć nasz teatr, który wymaga naprawy. I o to będziemy też walczyć i dopominać. Ta dolnośląskość która jest w nazwie kolei to strasznie ważna i taka sztandarowa. Robimy dla miasta i regionu to dla nas jest ta współpraca oczywista.

- Chcemy współpracować na polu wzajemnej promocji - dodaje Piotr Rachwalski. - Informacja o spektaklach już znajduje się, a będzie bardziej widoczna w naszych biurach obsługi klientów kasach, w pociągach na ekranach z informacją dla pasażerów. I tutaj myślę, że w przyszłości pokusimy się o wspólne promocje typu koleją do teatru lub inne rozwiązania, które może będą zachęcać w wymiarze ekonomicznym np. z biletem taniej do teatru czy odwrotnie. Pierwszy i podstawowym etap współpracy to jest dotarcie z informacją wzajemną o działalności. Baza pomysłów duża - w dalszym zamyśle będziemy wspólnie realizować pewne wydarzenia kulturalne we wnętrzach Dworca Kolejowego. To wymaga uzgodnień i nakładów, więc trzeba będzie na to trochę poczekać. Chcemy piękną poczekalnię czy restaurację dworcową... kulturalnie, teatralnie ożywić. Współpracujemy z teatrem, który ma doświadczenie w nietypowych wnętrzach. To oczywiście wymaga ustaleń z właścicielem PKP, to kwestia pewnej przyszłości. Aby przedstawić teatr z częścią przedstawienia w „Pociągu do Kultury”, który nadal kursuje - w tym miesiącu podpisaliśmy nową umowę - i będzie kursował jeszcze przez dwa lata w relacji Wrocław - Berlin - Wrocław przez Legnicę. Dotąd z "Pociągu do Kultury" skorzystało 22 tys. osób, a do końca roku pojedzie nim łącznie 24 tys. podróżnych. W „Pociągu do Kultury” będziemy pokazywać wszystko to co mamy cennego na Dolnym Śląsku w kulturze i wzajemnie. Strona niemiecka też zaprezentuje wydarzenia kulturalne. My chcemy pochwalić się legnickim teatrem i zorganizować wspólnie przedstawienie, którego sceną będzie ten jadący pociąg. Raczej event ma to być niż spektakl.

Dodajmy iż w najbliższych planach jest nadanie niektórym kursom Kolei Dolnośląskich - nazw spektakli wystawianych przez Teatr Modrzejewskiej.

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/21-03-17-kolej-na-teatr-fot-ewa-jakubowska{/gallery}