Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Msza święta i kwiaty dla Wyżykowskiego - Barbórka 2017 (FOTO)

LUBIN. Pobudkami górniczymi rozpoczęły się obchody Dnia Górnika w Zagłębiu Miedziowym 4 grudnia. Barbórka to również obowiązkowa msza święta w intencji pracujących pod ziemią i ich rodzin. Na koniec barbórkowego dnia w Lubinie pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego złożono kwiaty, by oddać hołd odkrywcy złóż miedzi. 

Msza święta i kwiaty dla Wyżykowskiego - Barbórka 2017 (FOTO)

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją Dzień Górnika zaczyna się o brzasku od pobudek górniczych. Drugim ważnym elementem obchodów barbórkowych 4 grudnia jest msza święta. Jak we wcześniejszych latach nabożeństwo w intencji górników i ich rodzin odbyło się  w kościele pw. M.M. Kolbego w Lubinie. - Drodzy górnicy to wy tworzycie wielką wspólnotę czynu narodowego poprzez ciężką i niebezpieczną pracę. Bilans waszej pracy nie mierzy się tylko zyskiem ekonomicznym, ale także dobrem społecznym i kulturowym  - mówił ks. biskup Zbigniew Kiernikowski. W mszy świętej wzięli udział górnicy, zarząd KGHM, przedstawiciele oddziałów Polskiej Miedzi i wielu lubinian niekoniecznie związanych bezpośrednio z górnictwem.

Drugim tradycyjnym od lat elementem Barbórki jest składanie kwiatów pod pomnikiem odkrywcy złoża miedzi Jana Wyżykowskiego. - Chcemy oddać hołd osobie, która stworzyła podwaliny wielkiego KGHM, wielkiej  firmy, która jest nie tylko wizytówką  Dolnego Śląska, ale też całej polskiej  gospodarki. Jest już  kilka pokoleń górników, którzy wypracowali obecną pozycję spółki, która jest firmą globalną i  prowadzi działalność na kilku kontynentach, która cały czas skutecznie się rozwija  i konkuruje na międzynarodowych rynkach. 2017 rok był lepszy niż poprzedni. Mamy stabilne wydobycie, mamy też opanowaną sytuację w najtrudniejszych obszarach. Liczymy cały czas na poprawę sytuacji w hutnictwie,  tak by wejść dobrze w 2018 rok, który będzie chyba rokiem dużych wyzwań. Prawdopodobnie będzie to trudniejszy rok niż 2017. KGHM jest tutaj w Zagłębiu Miedziowym, służy mieszkańcom Dolnego Ślaska i Zagłębia Miedziowego. Cel zarządu to przygotować spółkę tak, by niezmiennie przez następne dekady  kolejnym pokoleniom zapewnić tutaj możliwość korzystania z tego wielkiego dobrodziejstwa jakim są zasoby miedzi i srebra na Dolnym Śląsku - mówił przed uroczystością Radosław Domagalski łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź. 

Kwiaty i wiązanki złożył nie tylko zarząd miedziowej spółki, delegacje kopalń, hut,ale też przedstawiciele poszczególnych związków zawodowych, samorządu lokalnego, posłowie, reprezentanci szkół i  placówek noszących imię Wyżykowskiego. {gallery}galeria/wydarzenia/04-12-17-Barborka-2017{/gallery}

Powiązane wpisy