Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

T-34 zdjęli z cokołu (FOTO)

ŚCINAWA. Na oczach obchodzącego 38 urodziny burmistrza miasta Krystiana KOSZTYŁY i dziesiątek ścinawian czołg T-34 zniknął ze ścinawskiego rynku. Miasto musiało usunąć pomnik, bo tak nakazuje ustawa dekomunizacyjna. W jego miejsce pojawi się w przyszłości fontanna. - Czołg zostanie poddany piaskowaniu, które wykona firma z Kunic, a następnie stanie w ścinawskim porcie jako element nowo wybudowanego parkingu - wyjaśniał burmistrz Krystian KOSZTYŁA. - Demontaż czołgu odbywa się w ramach rozpoczynającej się niebawem inwestycji na ścinawskim nadbrzeżu Odry i nie ponosimy z tego tytułu dodatkowych kosztów.

T-34 zdjęli z cokołu (FOTO)

Burmistrz zdradził, że jak tylko pojawiła się informacja w mediach o konieczności usunięcia czołgu, pojawił się kolekcjoner militariów z czasów II wojny światowej chcąc odkupić czołg. - Ścinawski czołg to oryginalny czołg z czasów II Wojny Światowej i wybudowany w ZSRR w trakcie wojny - wyjaśniał Krystian Kosztyła. - To podobno wielka gratka kolekcjonerska. Ów miłośnik militariów oferował nie tylko sporą gotówkę, ale i "podmianę" na wypiaskowany czołg T-34 tylko, że wyprodukowany już po wojnie i bez szlaku bojowego. Oczywiście nie zgodziliśmy się aby nie oszukiwać naszego ścinawskiego społeczeństwa oraz turystów.

Firma PTB spółka z o.o profesjonalnie przeprowadziła proces zdejmowania czołgu z cokoła. - Nie ma obawy, że kiedy go podniesiemy rozpadnie się - tłumaczył Agnieszka SKRZYPCZAK z firmy PTB. - Tam gdzie zawieszamy liny tego typu czołgi miały gruby 7-milimetrowy pancerz. Korozja mogła zniszczyć co najwyżej 3 milimetry więc nie ma obawy, że podczas demontażu czołg się rozpadnie. Wcześniej przeprowadziliśmy także rozeznanie i okazało się, że czołg jest po prostu tylko postawiony na cokół i nie jest niczym przytwierdzony więc podniesienie go nie będzie problemem.  

Podczas "zdejmowania" czołgu starsi mieszkańcy Ścinawy przynosi i pokazywali burmistrzowi stare zdjęcia pomnika. - Na pewno ten pomnik był swojego rodzaj znakiem rozpoznawczym Ścinawy - mówił Krystian KOSZTYŁA. - Broniliśmy go, argumentowaliśmy i uznaliśmy rację wojewody i IPN-u. Ale pomnik nie wyrzucamy ze Ścinawy - będzie stanowił atrakcję turystyczną w innej formie. Czołg T-34 ma pełnić rolę atrakcji promującej ścinawskie bunkry i umocnienia zlokalizowane na linii Odry.

Przypomnijmy, że w sąsiedztwie portu oraz drogi krajowej, w pobliżu mostu na Odrze powstanie parking w kształcie statku ze 122 miejscami postojowymi, jedną z dwóch stacji wypożyczania rowerów, przystankiem komunikacji zbiorowej, a także toaletami publicznymi zlokalizowanymi w dziobie całej konstrukcji. Całkowicie wyremontowana zostanie również sąsiadująca z obiektem gminna droga, tj. fragment ulicy Wołowskiej. Ponadto w ramach zadania zaplanowano nasadzenia zieleni, postawienie elektronicznych punktów informacyjnych oraz przeniesienie czołgu z centrum Ścinawy, który będzie stał na dziobie PARKINGU-STATKU.

 {gallery}galeria/wydarzenia/08-05-18-demontaz-czolgu-w-scinawie-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy