Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Szykuje się wojna o szkołę

RUDNA. Powiat Lubiński zdecyduje o losach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej. 28 stycznia radni powiatu lubińskiego będą głosować nad wnioskiem władz powiatu o likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej. Szkoła działa od 1964 roku. Czy na szkołę zapadł już wyrok? Zadecyduje o tym głosowanie. Wg. naszej wiedzy: jest 2 radnych niezależnych i chcą szkołę zostawić. Jest 6 z PiS-u i raczej też chcą zostawić. Większość - 15 radnych jest z klubu Roberta Raczyńskiego, prezydenta Lubina i to ten klub chce szkołę zamknąć. Co prawda nie wszyscy radni popierają ten pomysł, ale wiedzą, że obowiązuje dyscyplina glosowania. 

Szykuje się wojna o szkołę

Przez 52 lata w tej szkole wykształciło się kilka tysięcy młodych ludzi zdobywając zawodowe umiejętności związane z rolnictwem, ogrodnictwem i turystyką. Uczniowie kształcący się w zawodach rolniczych mają możliwość odbycia kursu prawa jazdy. Ukończenie szkoły daje uprawnienia do przejęcia gospodarstwa i ubiegania się o środki finansowe z funduszy Unii Europejskiej. Placówka jest również certyfikowanym ośrodkiem kształcenia dorosłych w ramach rolniczych kursów kwalifikacyjnych R3 oraz ośrodkiem egzaminacyjnym dla zawodu rolnik, powołanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu oraz Ministerstwo Oświaty.

- Jest to dla naszej szkoły smutna wiadomość. Jesteśmy kameralną placówką, dzięki czemu możemy prowadzić indywidualną pracę edukacyjną i wychowawczą z uczniami. Przyjazny i otwarty klimat szkoły przyciągają do niej młodzież szukająca miejsca do zdobycia praktycznych umiejętności i znalezienia w przyszłości dobrej pracy – podkreśla Ewa Janiszewska, dyrektor szkoły.

Szkoła współpracuje z różnymi instytucjami, realizuje program finansowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Regionalnym Instytutem w Aoscie we Włoszech, gdzie uczniowie odbywają wakacyjne staże. Uczestniczy w projekcie unijnym ,,Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku” oraz prowadzi Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
Do placówki uczęszcza obecnie 142 uczniów, pracuje niej w pełnym wymiarze godzin 9 nauczycieli. Zespół otrzymuje subwencję oświatową oraz finansowe wsparcie ze strony organu założycielskiego oraz Gminy Rudna. W ciągu ostatnich pięciu lat samorząd Rudnej przekazał dotacje na remonty oraz dofinansowanie działalności szkoły w wysokości prawie 215 000 złotych.

- Zaproponowałam przesunięcie wygaśnięcia szkoły o jeden rok, tak abyśmy mieli szansę przedłużenia opieki nad powierzoną nam młodzieżą oraz pozwolili obecnej kadrze pedagogicznej na przekwalifikowanie się. Właściciel obiektu miałby także więcej czasu na przygotowanie kompleksowego pomysł na zagospodarowanie go w przyszłości – dodaje Ewa Janiszewska.

Radny powiatowy z Gminy Rudna Bernard Langner podkreślił, że będzie głosował przeciwko zamknięciu szkoły. Jego zdaniem placówka powinna nadal funkcjonować. – Kształci ona absolwentów w kierunkach rolniczych. Nasza gmina jest częściowo rolnicza i młodzi ludzie planują przejęcie po rodzicach gospodarstw. Tylko ta szkoła na naszym terenie wydaje certyfikaty rolnicze, które pozwalają na przejęcie gospodarstwa i ubieganie się o unijne dotacje.

Radny powiatowy z Gminy Rudna Leszek Szklarz ma podobne zdanie – Zawsze uważałem, że taka szkoła jest u nas niezbędna. Przez wiele lat swojej działalności spełniała zadania, dlatego moim zdaniem nadal powinna kształcić uczniów. Radny powiatowy z Chobieni Waldemar Latos poinformował, że zapozna się z materiałami i zagłosuje tak, jak uzna za właściwe. Do szkoły uczęszczają uczniowie z gmin Rudna, Ścinawa oraz Lubina.

Powiązane wpisy