Dyskutują o edukacji 6-latków. Wójt otwarty na propozycje
RUDNA. Wszystkie aspekty rozpoczęcia nauki w szkole przedstawiono rodzicom sześcioletnich dzieci, podczas spotkania w Zespole Szkół w Rudnej. W połowie marca rodzice otrzymają z przedszkola diagnozę umiejętności swoich pociech. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, to rodzice decydują czy ich dziecko pójdzie do I klasy w wieku 7 czy też 6 lat. – Dzieci w tym wieku są na różnym poziomie rozwoju – informuje Monika Kacprzyk z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubinie.
Warto zwrócić uwagę na umiejętności w sferze umysłowej, manualnej, motorycznej oraz społecznej. Dziecko gotowe do szkoły powinno między innymi umieć płynnie opowiedzieć o niedawnym wydarzeniu i co widzi na obrazku wyodrębniając szczegóły, rozpoznawać kolory, w miarę płynnie wypowiadać się, mieć dobrą orientację w przestrzeni rozpoznając lewą i prawą stronę czy też znać podstawowe figury geometryczne.
Ważne są także umiejętności manualne czyli rysowanie, cięcie nożyczkami, malowanie. Dziecko powinno w tym wieku prawidłowo trzymać przybory do pisania i bez problemu odwzorowywać różne kształty. Ta umiejętność jest niezbędna przy nauce pisania. Równie ważne są emocje, czyli umiejętności współpracy w zespole, empatia i radzenie sobie z porażkami – wyjaśnia.
Elżbieta Jędrzejewska, dyrektor przedszkola w Rudnej przyznaje, że rodzice stoją przed niezwykle ważną decyzją. – W połowie marca rodzice otrzymają indywidualne diagnozy umiejętności swoich dzieci przygotowane przez naszych nauczycieli, które pomogą im w rozpoznaniu, czy ich pociecha powinna zostać jeszcze w przedszkolu, czy też może podjąć naukę w szkole. Jesteśmy cały czas do dyspozycji rodziców, którzy mogą porozmawiać z nauczycielem i rozwiać swoje wątpliwości – dodaje.
Z kolei Zbigniew Grabowski, dyrektor Zespołu Szkół w Rudnej informuje, że placówka jest gotowa na przyjęcie dzieci 6-letnich, ale podkreśla że ostateczna decyzja zależy od rodziców. – W tym roku prowadzimy trzy klasy pierwsze, do których uczęszczają dzieci sześcioletnie oraz jedną z siedmiolatkami. Mamy dostosowane do wieku dzieci wyposażenie klas, a jedna piąta zajęć prowadzona jest poprzez zabawę. Razem z nauczycielami pracują asystenci, którzy pomagają dzieciom w nauce. Nie ma również problemu z dłuższym pobytem malucha w szkole. Nasza świetlica jest czynna od 6.15 do 16.30. Dbamy o bezpieczeństwo podopiecznych, dlatego dzieci z pierwszych klas mają lekcje w trybie bez dzwonków i nie wychodzą na przerwy razem ze starszymi uczniami – informuje.
Rodzice podczas spotkania pytali o podstawy programowe, czyli czego będą się uczyć dzieci, które pozostaną w przedszkolu oraz do kiedy ostatecznie trzeba podjąć decyzję. Na razie nie ma jeszcze nowych podręczników, a decyzje o zapisaniu dziecka 6-letniego można podjąć nawet latem. Inaczej jest w przypadku przedszkola. Tutaj zapisy na rok szkolny 2016/2017 trwają do końca marca. Po tym terminie będzie wiadomo ile dzieci będzie kontynuowało naukę w przedszkolu, a ile w szkole. Jeżeli zabraknie miejsc dla dzieci 3- i 2,5-letnich, to władze gminy zdecydują o ewentualnym wynajęciu pomieszczeń dla przedszkola w budynku szkoły i przeniesieniu tam zajęć dla dzieci 6-letnich.
– Dobro dzieci jest najważniejsze i to rodzice najlepiej wiedzą, co dla nich będzie najlepsze, dlatego rozmawiamy i wspólnie zastanawiamy się nad najkorzystniejszymi dla maluchów propozycjami – podkreśla Władysław Bigus, Wójt Gminy Rudna. – Pragnę dodać, że jeżeli tylko rodzice zwrócą się o pomoc do gminy, związaną z opieką nad 6-latkami podczas wakacji czy też ferii, na pewno znajdziemy najlepsze dla dzieci i ich rodziców rozwiązanie. Podobnie jak z dodatkowymi posiłkami dla najmłodszych uczniów, którzy pozostaną po lekcjach na popołudniowych zajęciach na świetlicy. Szkolna i przedszkolna opieka edukacyjna ma spełniać potrzeby dzieci i oczekiwania rodziców. I to dla nas jest najważniejsze – dodaje.
W piątek 26 lutego o godzinie 8.00, rodzice razem z dziećmi mogą wziąć udział w lekcji otwartej w klasie I w szkole podstawowej w Rudnej.