Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zwróć uwagę, jak przewozisz lekarstwa

LUBIN. Zabierając na wakacje lekarstwa, pamiętaj o ich odpowiednim przewożeniu. Ważna jest temperatura i wilgotność. Złe warunki transportu mogą sprawić, że leki staną się niebezpieczne i mogą poważnie zaszkodzić.

Zwróć uwagę, jak przewozisz lekarstwa

 O konieczności zapoznania się z wytycznymi producentów na temat przechowywania leków przypomina Marzena Łokietko, naczelna pielęgniarka Miedziowego Centrum Zdrowia, pełnomocnik zintegrowanego systemu zarządzania.

- Trzeba posiąść wiedzę na temat odpowiednich warunków przechowywania lekarstw, zwłaszcza temperatur i wilgotności. Sugerowałabym przewożenie leków w termolodówkach samochodowych lub w torbach termoizolacyjnych z wkładami chłodzącymi. W naszym szpitalu wprowadzano wiele programów, gwarantujących bezpieczeństwo pacjentów. Wśród nich jest unijny program koncyliacji lekowej, która pozwala nam weryfikować kwestie związane ze środkami farmakologicznymi przy przyjęciu pacjenta do szpitala. Czasami, w przypadku lekarstw przyjmowanych przy rzadszych schorzeniach przez kilka pierwszych godzin pacjent musi przyjmować swoje leki, zanim sprowadzimy je do apteki szpitalnej. Przy przyjęciu do szpitala dopytujemy pacjentów i ich rodziny czy środek był przechowywany należycie oraz prosimy o podpisanie stosownego oświadczenie. Karta charakterystyki produktu, mówiąc popularnie ulotka, określa nie tylko temperaturę w jakiej mają być przechowywane, ale też jak długo może być otwarty. Są takie leki, które po otwarciu można zużyć do końca, ale są też takie, które po 30 dniach tracą swoją ważność - podkreśla Marzena Łokietko, naczelna pielęgniarka MCZ, pełnomocnik zintegrowanego systemu zarządzania.

Każdy lek, jak związek chemiczny, podlega reakcji pod wpływem temperatury czy wilgotności.

- To jest po prostu środek chemiczny i jeśli będzie źle przechowywany może zaszkodzić, może stać się trucizną. Warto więc pamiętać, by się leczyć ale sobie nie szkodzić – mówi Marzena Łokietko.

Powiązane wpisy