KGHM stawia na fotowoltaikę. Czas zielonej energii w Zagłębiu Miedziowym!
LUBIN. Polska Grupa Energetyczna i KGHM "Polska Miedż" S.A podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych podczas konferencji prasowej na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Na wydarzeniu obecni byli przedstawicieli obu spółek oraz ministerstwa energii. Przedstawiciele spółek przekonują, że to najbardziej ambitny polski projekt OZE. - Zidentyfikowaliśmy 400 hektarów gruntów, na których mogłyby powstać farmy fotowoltaiczne. Pierwsze działania mogą dotyczyć około 50 hektarów. Możemy szybko przejść do działania. Wiele mówi się o zielonej miedzi produkowanej w oparciu o zieloną energię. Z tego powodu potrzebujemy również OZE – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
W kuluarach "polskiego Davos" głośno o tym iż jednym ze strategów wypracowanego porozumienia jest poseł Zagłebia Miedziowego , od niedawna wiceminister energii - Krzysztof KUBÓW.
Planowane inwestycje mają powstać na terenach należących do Grupy KGHM Polska Miedź. Umożliwi to jednemu z największych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od Grupy PGE. KGHM Polska Miedź jest jednym z największych w Polsce odbiorców energii elektrycznej. Każdego roku zużywa jej ponad 2,5 TWh, ustępując pod tym względem jedynie Polskim Kolejom Państwowym.
- Przyszłość i rozwój energetyki to ważne priorytety w polityce krajowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca pomiędzy PGE i KGHM przyczynia się dalszego rozwoju sektora OZE w Polsce. Te działania niezwykle cieszą, gdyż pokazują, że zaangażowanie i prace prowadzone w resorcie energii mające na celu stworzenie przyjaznych warunków prawnych do tworzenia źródeł odnawialnych, spotykają się z pozytywnym odbiorem. Mam nadzieję, że przedstawiony przez rząd program „Mój prąd” będzie silnym impulsem rozwoju energetyki rozproszonej i przyczyni się w sposób znaczący do spełnienia zobowiązań w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówił Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.
- Dzisiejsze wydarzenie jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji przez Polskę celów związanych ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii oraz wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii, a także rozwojem gospodarki niskoemisyjnej, gdzie fotowoltaika pełni jedną z naczelnych ról. Podejmowana współpraca to zatem realizacja koncepcji i wizji obu koncernów, która wpisuje się także w strategię energetyczną państwa – mówił Krzysztof Kubów, Wiceminister Energii.
Miedziowy gigant chce do 2030 roku zaspokoić 50 procent zapotrzebowania na energię własnymi źródłami wytwórczymi, w tym odnawialnymi.