Gmina Lubin i Rudna postawią na turystykę rowerową (FOTO)
LUBIN. Wójtowie Gmin Lubin i Rudna oraz Nadleśniczy Lubina wyrazili zamiar opracowania i przygotowania sieci ścieżek rowerowych łączących obie gminy przebiegających przez tereny leśne. Ma to być początek szeroko zakrojonej współpracy z innymi samorządami w celu promowania tzw. zielonego transportu. Dziś w siedzibie Urzędu Gminy Lubin podpisano List intencyjny w tej sprawie. - Myślę, że za kilka dni powstania już grupa robocza, która przystąpi do opracowywania projektu - wyraził nadzieję wójt gminy Rudna Adrian WOŁKOWSKI. - Jako gmina mamy wiele priorytetów a rozwój turystyki tzw. zielonej jest jednym z nich.
Gmina Lubin od lat promuje aktywną turystykę rowerową organizując m.in. gminne rajdy. Zbudowano także ścieżkę rowerową biegnąca śladem dawnych torów pomiędzy Oborą i Szklarami Górnymi. Teraz zainicjowano kolejne przedsięwzięcie, które w sposób naturalny połączy dwie sąsiednie gminy: Lubin i Rudną.
- Przy wykorzystaniu istniejących już leśnych tras, możemy stworzyć atrakcyjne, edukacyjne i bezpieczne ścieżki rowerowe. Umożliwią one rozwój turystyki rowerowej, której jestem gorącym orędownikiem oraz będą dobrą alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców gmin Lubin i Rudna – mówił Bartosz Chojnacki zastępca wójta Gminy Lubin.
- To będzie zalążek do kolejnych prac i rozwijania sieci ścieżek rowerowych. Nam w pierwszej kolejności zależy na przedłużeniu takiej trasy do Chobieni, której nadodrzańskie tereny są dużą atrakcją turystyczną – doda Adrian Wołkowski wójt Gminy Rudna. - Chobienia będzie naszą perełką turystyczną. Mam na myśli nie tylko Odrę, ale piękne okoliczne lasy wytwarzające specyficzny mikroklimat. Moim marzeniem jest aby mieszkańcy gminy Lubin mogli urządzić sobie wycieczki rowerowe do Chobieni i tam odpoczywać przez resztę dnia. Jest stara doga prowadząca ze Składowic do Chobieni, która idealnie spełniałaby rolę drogi rowerowej. Ale mamy plany dalekosiężne opierające się na współpracy z gminą Polkowice czy Chocianów aby powstała cała sieć nowoczesnych, bezpiecznych dróg rowerowych. W przyszłości pomyślimy o być może wypożyczalniach rowerów w głównych miejscowościach Zagłębia Miedziowego.
- Lasy Państwowe promują od lat pieszą i rowerową turystykę. W tym przypadku wykorzystamy istniejące drogi leśne, które trzeba będzie odpowiednio oznakować, ewentualnie dostosować przycinając np. gałęzie. Warto by powstały także nowe tablice informacyjne czy przewodniki – mówił Marek Nieruchalski nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin.
W przyszłym tygodniu zbierze się grupa specjalistów z obu urzędów i nadleśnictwa, w celu opracowania technicznego nowych ścieżek. W pierwszej kolejności powstaną odcinki około 10-12 kilometrów, to odległość łączą Rudna i Lubin, w przyszłości będą one rozbudowywane. Samorządowcy mają nadzieję, że do tego przedsięwzięcia dołączą się kolejne sąsiedzkie samorządy.
{gallery}galeria/wydarzenia/10-09-19-sciezki-rudna-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}