Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Tym, którzy walczyli o niepodległość (FOTO)

LUBIN. Lubin upamiętnił rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego. 27 września pod murem przy ulicy Pruzi, gdzie widnieją tablice pamięci poświęcone walczącym o niepodległość kraju, złożono kwiaty, by oddać hołd w 80. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski.

Tym, którzy walczyli o niepodległość (FOTO)

80 lat temu powstała Służba Zwycięstwu Polski, która zapoczątkowała powstanie Podziemnego Państwa Polskiego. Polska w obliczu walki z dwojgiem okupantów – niemieckim i radzieckim - wciąż chciała walczyć o niepodległość. Jubileusz tego wydarzenia rokrocznie jest okazją, by w sposób symboliczny oddać hołd tym, którzy za wolność zapłacili najwyższa cenę – życie.

- To rocznica, kiedy nasze siły zbrojne wraz z prezydentem, który wrócił zza granicy założyły Podziemne Niepodległe Państwo Polskie. Dziś składamy symboliczne kwiaty, pamiętając o tych, którzy w tych trudnych warunkach zdecydowali się na walkę z dwoma okupantami. Trzeba takie tradycje pielęgnować. Dlatego tu jesteśmy nawet wtedy, gdy mamy już trudności z chodzeniem czy utrzymaniem pamięci. Ta symboliczna obecność tutaj jest dla młodych, by wiedzieli, że to nasi poprzednicy brali udział w tej akcji, by ocalić i przedłużyć istnienie państwa polskiego. Niektórzy zarzucają, że Polska skończyła się z momentem, gdy tamten rząd wyjechał na teren Rumunii i Węgier. To nieprawda, że państwo polskie się skończyło. Jesteśmy tego dowodem – mówił w Lubinie, tuż przed uroczystością major Wilhelm Kacperski.

{gallery}galeria/wydarzenia/27-09-19-rocznica-powstania-panstwa-polskiego-fot-marzena-machniak{/gallery}

Powiązane wpisy