Moc gminy z fotowoltaiki. T.Kielan ambasadorem energetyki prosumenckiej!
GMINA LUBIN. 1 mln 351 tys złotych otrzymali mieszkańcy lubińskiej gminy w ramach wdrożonego przez gminę programu dofinansowania instalacji produkującej tańszą energię elektryczną – fotowoltaiczną. Kwota ta została wypłacona w formie grantów dla 41 wnioskodawców właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na nową technologię energetyczną o łącznej mocy 233,4 Kw. Za efektywne działania podjęte w celu wdrożenia w życie tego projektu współfinansowanego był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan otrzymał tytuł Ambasadora Energetyki Prosumenckiej.
„Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska” był największym w naszym województwie projektem unijnym skierowanym do mieszkańców, który Gmina Lubin zrealizowała w profesjonalny sposób.
Celem programu było udzielenie grantów na przedsięwzięcia dotyczące produkcji energii elektrycznej wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci elektroenergetycznej, polegające na montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych.
Nad realizacją projektu czuwała OTS Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy. To niezależna organizacja inżynierska, specjalizująca się w technologiach fotowoltaicznych i dysponująca własnym zapleczem badawczym PV oraz obiektem i instalacjami testowo-demonstracyjnymi.
Zgodnie z założeniami projektu, systemy PV musiały spełnić nie tylko dodatkowe rygory projektów wspieranych ze środków unijnych, ale także podwyższone wymogi techniczno-energetyczne, efektywnościowe i lokalizacyjno-budowlane. W ramach projektu finalnymi beneficjentami są osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi zlokalizowanymi na terenie 14 dolnośląskich gmin: Żórawina, Kobierzyce, Siechnice, Kąty Wrocławskie, Pieszyce, Dzierżoniów (gminy miejska i wiejska), wiejska Kłodzko, miejska Bolesławiec, wiejska Lubin, Milicz, Krośnice, Twardogóra i Żmigród.
W sumie, na terenie tych 14 gmin zamontowano 531 mikroinstalacji fotowoltaicznych, za łączną kwotę ponad 18 mln 364 tys. zł.
W Gminie Lubin, po wielu spotkaniach i uruchomieniu specjalnego punktu konsultacyjnego, złożono 42 wnioski, jeden z nich nie spełniał wymogów formalnych, tak więc 41 grantobiorców z terenu naszej Gminy otrzymało dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 1mln 315 tys zł.