Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kompetentni w branży już drugi rok w Zagłębiu Miedziowym

LUBIN. Konferencja „Szkoła dla przemysłu 4.0” inauguruje kolejną edycję projektu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym”. Honorowy patronat nad konferencją objęła Minister Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. To jedna z licznych inicjatyw skierowana do uczniów i kadry pedagogicznej szkół współpracujących z KGHM Polska Miedź S.A Na zaproszenie KGHM w konferencji udział wzięło wielu znamienitych przedstawicieli świata nauki i edukacji. Doktor Tomasz Rożek przybliżył zaproszonym zagadnienie sztucznej inteligencji oraz tego, jak postęp technologiczny, automatyzacja i robotyzacja procesów przełożą się na zmianę sytuacji na rynku pracy. Uczestnicy konferencji mogli odwiedzić strefy ucznia i nauczyciela. Każdy znalazł odpowiednie dla siebie treści i inspiracje.

Kompetentni w branży już drugi rok w Zagłębiu Miedziowym

W strefie ucznia warsztat poprowadził Michał Zawadka, mówca motywacyjny i coach, który rozmawiał z uczniami na temat znaczenia poczucia własnej wartości. Poruszył również temat przedsiębiorczości oraz efektywności w życiu młodych ludzi. Nauczyciele poznali możliwości sztucznej inteligencji w kontekście wykorzystywania jej w edukacji. Dzięki prelekcji Anny Brzosko z Instytutu Talentów Flashpoint poszukiwali drogi do osiągnięcia przez nauczyciela miana lidera znajdującego równowagę między technologią a relacjami.

Projekt „Kompetentni w branży” rozpoczął się w 2018 roku, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Uczniom daje możliwość wzięcia udziału w tematycznych prelekcjach, wizytach zawodoznawczych oraz odbycia praktycznej nauki zawodu w Oddziałach KGHM.

- Nasze stypendia naukowe cieszą się niezwykłym powodzeniem - mówiła Magdalena Wróbel, Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi. – Tylko w roku szkolnym 2018/2019 wydaliśmy na ten cel niemal 140 tys. złotych. Myślę, że dla młodych ludzi to solidne kieszonkowe i doskonała motywacja do osiągania jak najlepszych wyników w nauce – dodaje.

W nowym roku szkolnym 2019/2020 KGHM Polska Miedź S.A. obejmuje patronatem ponad 1600 uczniów, którzy kształcą się w technikach i szkołach branżowych. Wśród promowanych zawodów znajdują się: elektrycy, mechanicy, mechatronicy, górnicy i technicy przemysłu metalurgicznego. Nową placówką, z którą nawiązano współpracę jest Zespół Szkół w Chocianowie kształcący w zawodzie mechatronika. Tylko w tej szkoły pod patronatem KGHM znajduje się 200 uczniów.

- Ostatni rok był przełomowy w obszarze kształcenia zawodowego w naszym regionie. Udało nam się wpisać na listę nowe zawody technika i górnika podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny. Współpraca z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach wspólnych projektów nadaje naszemu zaangażowaniu wymiar strategiczny i stwarza stabilne ramy. Jesteśmy największym pracodawcą regionu i chcemy tak wpływać na edukacje, by mieć doskonałych specjalistów, którzy będą zadowoleni z pracy w Polskiej Miedzi – mówił Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM.

– Ministerstwu Edukacji Narodowej bardzo dobrze współpracuje się z KGHM, który pod naszym patronatem realizuje programy kształcenia branżowego. Przewidujemy, że w przemyśle energetycznym i wydobywczym za chwilę będzie dwupokoleniowa pokoleniowa luka kompetencyjna. Cieszę się, że KGHM angażuje się w kształcenie zawodowe. Nie tylko finansuje i funduje stypendia, ale też promuje kształcenie branżowe. Mam okazję uczestniczyć z przedstawicielami KGHM w wielu panelach dyskusyjnych i pokazywać jak bardzo efektywna i dobra może być współpraca MEN razem z pracodawcami. I dzisiaj, ta konferencja jest tego przykładem – mówiła Minister Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Powiązane wpisy