By wykryć groźne choroby, przebadają 5 tys. pracowników KGHM (FOTO)
LUBIN. KGHM Polska Miedź S.A. we współpracy z MCZ, spółką z grypy kapitałowej Polskiej Miedzi przeprowadzi dwa programy badań przesiewowych wśród swoich pracowników. Medycznej kontroli płuc i tętnic wieńcowych poddanych zostanie 5000 pracowników KGHM. Powstanie też Rada Medyczna KGHM, która będzie wspierać prozdrowotne działania miedziowej spółki skierowane do całego regionu.
Z jednej strony sprawdzą płuca, z drugiej tętnice wieńcowe. Miedziowe Centrum Zdrowia we współpracy z KGHM przeprowadzi badania przesiewowe 5 tys. pracowników miedziowej spółki. Profilaktyczna kontrola pozwoli obniżyć w znacznym stopniu procent zachorowań na nowotwory. Jak podkreślał podczas konferencji prasowej, wiceprezes zarządu KGHM, Radosław Stach, zdrowie pracowników miedziowej spółki jest najważniejsze.
- Ta forma prowadzenia badań profilaktycznych, czyli zapobiegania groźnym chorobom jest dziś możliwa. Medycyna poszła bardzo daleko i dziś chcemy wystartować z programem jednym z największych w historii KGHM, programem przebadania 5 tys. pracowników – mówił Radosław Stach, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Realizacją badań zajmie się Miedziowe Centrum Zdrowia, spółka z grupy kapitałowej KGHM. Personel MCZ poprowadzi obydwa programy. Jak dotąd, w żadnym państwie nie realizowano jednocześnie takich programów badań przesiewowych. Wszędzie jednak, gdzie odbywała się profilaktyka choćby w jednym z projektów, znacznie spadł odsetek osób, które umierały na nowotwory.
- Program zakłada przede wszystkim wykrycie wczesnych stadium raka, diagnostykę rozedmy, ocenę zwapnień w tętnicach wieńcowych. mówił Marek Ścieszka wiceprezes zarządu MCZ, Marek Ścieszka - W Holandii przebadano tym programem 16 tys. osób. Śmiertelność w powodu raka płuc spadła o 26% procent, u kobiet o ponad 30%. W Polsce, w Gdańsku przebadano 8 tys. osób. Wykazano przypadki 70 raków kwalifikowanych do dalszego leczenia. Problemem w diagnostyce jest to, że pacjenci zbyt późno się zgłaszają, a my przez to zbyt późno rozpoznajemy zmiany. Wtedy leczenie jest bardzo drogie, bo i operacyjne, i onkologiczne. Szybkie zdiagnozowanie schorzeń, daje większe szanse pacjentom. Jeśli guzy są wielkości około 2-3 cm, to ich wyleczalność jest najczęściej ok. 80% - podkreślał wagę profilaktyki i wczesnego wykrywania zmian wiceprezes MCZ.
- Bardzo dziękuję, że KGHM włączył się w taką akcję. To niesamowicie nam pomoże i pomoże Polakom. To coś takiego, co pokazuje, że można w mniejszej skali pomóc dużej grupie ludzi - mówił obecny podczas konferencji w Lubinie, Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Badania przesiewowe nie będą jedynym działaniem prozdrowotnym, jakie prowadził będzie teraz KGHM. Spółka chce powołać do życia Radę Medyczną KGHM, która złożona z naukowców i lekarzy z najlepszych ośrodków zdrowia w Polsce, będzie wspierała wszelkie akcje prozdrowotne dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego prowadzone przez miedziową spółkę i jej Fundację.{gallery}galeria/wydarzenia/04-10-19-kghm-mcz-program-badan-konferencja-fot-marzena-machniak{/gallery}