Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gmina przystąpiła do programu "Czyste powietrze"

RUDNA. Wójt Gminy Rudna Adrian Wołkowski, podpisał porozumienie z Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dotyczące wspólnej realizacji Programu „Czyste Powietrze”. Oznacza to, że mieszkańcy Gminy Rudna mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne źródła ciepła.

Gmina przystąpiła do programu "Czyste powietrze"

W Urzędzie Gminy Rudna, znajduje się Punkt Konsultacyjny, którego zadaniem jest wsparcie mieszkańców Gminy poprzez:

- pomoc w przygotowywaniu wniosków wraz z Wnioskodawcami pod kątem spełnienia wymagań oraz podejmowanie działań doradczych mających na celu zidentyfikowanie budynków, których właściciele mogliby być potencjalnymi Wnioskodawcami i przedstawienie korzyści płynących z udziału ww. Programie;

- wstępna weryfikacja wniosków o dofinansowanie złożonych przez Wnioskodawców w Gminie Rudna w formie papierowej;

- przekazanie zweryfikowanych wniosków o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;

- pomoc w przygotowywaniu wniosków o płatność wraz z wymaganymi załącznikami;

Wsparcia w ww. zakresie będzie udzielał pracownik Urzędu Gminy Rudna od poniedziałku do piątku, pokój 207, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu konsultacji pod numerem tel.: 76 74 92 130.

Program „Czyste Powietrze” ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych z maksymalnie wydzielonymi dwoma lokalami mieszkalnymi lub uniknięcia emisji zanieczyszczeń powietrza, pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji to 53 000,00 zł.

Program przewiduje dofinansowanie, m. in. niżej wymienionych przedsięwzięć:

- zakup i montaż nowego źródła ciepła, w tym przyłącza i instalacje wewnętrzne;

- zakup i montaż / modernizacja instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w tym montaż zaworów z głowicami termostatycznymi;

- ocieplenie ścian zewnętrznych części nadziemnej i podziemnej (termomodernizacja);

- ocieplenie dachu skośnego/ stropodachu;

- ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym i nad piwnicą nieogrzewaną;

- ocieplenie ścian wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych;

- zakup i montaż stolarki zewnętrznej (okien i drzwi balkonowych)

- zakup i montaż drzwi zewnętrznych (również drzwi oddzielających pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego);

- zakup i montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła, w tym rekuperator (dofinansowanie do 85%);

oraz pożyczkę na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, m. in. instalacja fotowoltaiczna, kolektory słoneczne (wyłącznie pożyczka do 100%).

Realizowane są także inne Programy pomocowe prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a mianowicie: „Mój Prąd” oraz „Agroenergia”, skierowane do mieszkańców, właścicieli domów jednorodzinnych oraz osób prowadzących działalność rolniczą z terenu Gminy.

Program „Mój Prąd” polega na zwiększeniu produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Beneficjentami programu są osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. W ramach programu mieszkańcy Gminy mogą uzyskać dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Termin składania wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej upływa w dniu 20.12.2019 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Kolejny nabór planowany jest od początku 2020 roku. Szczegółowych informacji na temat ww. Programu można uzyskać na stronie internetowej: http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/.

Program „Agroenergia”, polega na wsparciu finansowym inwestycji tworzących nowe źródło ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, przedsięwzięć zakładających zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych oraz mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Beneficjentami programu są wyłącznie rolnicy indywidualni, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w Gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo. Dofinansowanie będzie udzielane w formie pożyczki oraz dotacji zgodnie z zapisami ww. programu priorytetowego. Termin składania wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej upływa w dniu 20.12.2019 r.

Szczegółowych informacji na temat tego Programu można uzyskać na stronie internetowej:https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy priorytetowe/agroenergia/nab/ oraz pod numerami telefonów: 22 45 90 259 oraz 22 45 90 969.

 

Powiązane wpisy