Miedziowe Centrum Zdrowia – leczy, przewiduje i chroni
LUBIN. Gotowi od samego początku, zabezpieczeni w środki ochrony osobistej, przygotowani z procedurami na różnorodne sytuacje związane z koronawirusem – personel medyczny szpitala Miedziowego Centrum Zdrowia i przychodni MCZ na terenie Zagłębia Miedziowego nie dał się zaskoczyć. MCZ działa i pomaga swoim pacjentom w czasie walki z COVID-19. Wprowadzono obostrzenia, zakazano odwiedzin, kontroluje się każdego, kto wchodzi na teren palcówek MCZ, udziela się pomocy w sytuacjach zagrożenia życia – mówiąc krótko dostosowano się do sytuacji pandemii na tyle, by wszyscy byli bezpieczni.
Po pierwsze triage wobec każdego, kto ma zamiar wejść na teren szpitala lub przychodni zdrowia należących do Miedziowego Centrum Zdrowia. Na czym to polega? Na zmierzeniu temperatury zrobieniu wywiadu. Jeśli coś wskazuje, że taka osoba może być zakażona personel MCZ wprowadza procedury niezbędne dla bezpieczeństwa pacjenta zakażonego, ale też całej załogi Miedziowego Centrum Zdrowia oraz innych pacjentów.
- Na poszczególne oddziały przyjmujemy pacjentów tylko z zagrożeniem życia. Staramy się innych przenieść na dalsze terminy, pomóc im lekarską poradą, a głównie teleporadą. Dziś warto do lekarza zadzwonić, a nie iść do przychodni, by nie narażać się na ryzyko zarażenia od innych ludzi. Szpitale i placówki zdrowia od zawsze były miejscem, w którym łatwiej o różne zakażeni. Mówimy od dawna o zakażeniach wewnątrzoddziałowych czy szpitalnych. Do szpitala przychodzą ludzie chorzy, skolonizowani przez różne patogeny. W dobie COVID – 19 staramy się więc nałożyć zarówno na personel, jak i na pacjentów wszelkie restrykcje, które pozwolą im być bezpiecznymi - mówi Marzena Łokietko, naczelna pielęgniarka, pełnomocnik zintegrowanego systemu zarządzania.
Poza tym MCZ wprowadził zamiast wizyt osobistych u lekarzy ogólnych i specjalistów teleporady. Pacjenci przez telefon po uprzednim zarejestrowaniu się konsultują swój stan zdrowia z lekarzem, co pozwala im bezpiecznie trzymać się od grup ludzi, w których byłoby ryzyko zarażenia koronawirusem. W przypadkach, gdy lekarz uzna, że musi osobiście obejrzeć chorego, pacjenci są proszeni o stawienie się w przychodni. Pacjenci mogą rejestrować się w przychodni w Lubinie pod numerem 76 72 31 530, w Głogowie pod numerami 76 72 76 712 lub 76 72 31 530 zaś do poradni dla dzieci pod 76 72 76 792.
Legniczanie zarejestrują się pod numerami 76 74 39 554, 76 74 39 555 lub 76 72 31 530. Zaś mieszkańcy w Rudnej pod numerem 76 74 63 641.
- Oddział kardiologiczny działa prężnie, bo tam trafiają pacjenci z zagrożeniem życia. W żaden sposób nie jest też ograniczona praca oddziału onkologicznego. Tam badania, konsultacje i chemioterapia odbywają się bez zmian. Opracowane mamy tez procedury, gdyby stało się tak, że pacjent COVID-19 dodatni trafi do nas z zawałem. Ludzie są na to przygotowani. Taki pacjent otrzyma od nas pomoc niezależnie od tego czy jest zarażony – zapewnia Marzena Łokietko.
Choć na początku wprowadzenia ograniczeń w zakresie opieki medycznej pacjenci nie mogli się przyzwyczaić i mimo wszystko tłumnie przybywali do przychodni, to dziś można powiedzieć, że społeczeństwo przyjęło konieczność ograniczenia wizyt w przychodniach i szpitalach ze względu na własne bezpieczeństwo. MCZ wykonuje niezbędne badania diagnostyczne i laboratoryjne u tych pacjentów, u których lekarze widzą taką konieczność. Inni klienci MCZ otrzymują nowe terminy diagnostyki.