Trudne życie w czasie koronawirusa. Jak radzić sobie psychicznie?
LUBIN. Trwające wciąż obostrzenia nadal utrudniają codzienne życie. Choć wielu przyzwyczaiło się już do zamkniętych miejsc z rozrywką, braku sportowych imprez czy możliwości wyjazdu poza kraj, to duża część osób nadal nie radzi sobie z nowymi realiami, jeśli mowa o formie psychicznej. Psycholodzy radzą, jak nie popaść w depresję i jak uchronić się przed negatywnymi skutkami kwarantanny.

Początki były trudne dla wszystkich. Nagła zmiana stylu życia. Zakazy, nakazy i nowe realia dalekie od codzienności zaskoczyły wszystkich. Ci, którzy przed pandemią koronawirusa miewali już problemy natury psychicznej nagle poczuli ich pogłębienie, albo nawrót. Ci, którzy wcześniej zdawali się silnymi osobami, z chwilą ogłoszenia kwarantanny i w świetle nowych zasad codziennego życia też poczuli spory dyskomfort. Wielu z nas nagle popadło w smutek, strach czy nawet depresję.
W trudnych sytuacjach warto posłuchać psychologów, którzy radzą, jak przetrwać trudny czas bez szwanku.
- Często wielu z nas na zmiany, jakie nas teraz obowiązują czy na izolację patrzy , jak na coś trudnego i zagrażającego. Takie myślenie będzie szło w kierunku zachowań panicznych i lękowych. Warto nadać myśleniu nieco inne tory. WHO proponuje, aby lęk postarać się zamienić na empatię. Nie dzielmy się informacjami, by wzbudzić lęk, w sobie i u bliskich. Trzeba zastanowić się, co zrobić, by zacząć myśleć, że radzimy sobie w tych trudnych chwilach. Trzeba nawiązać współpracę z bliskimi nam ludźmi. Trzeba zacząć robić coś dobrego dla osób z najbliższego otoczenia. Należy ograniczyć też informacje, które śledzimy, a przede wszystkim skupiać się na tych ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł. Nie wszystko, co znajdujemy w różnych mediach jest prawdziwe. Nie podchodźmy więc do wszystkich informacji bezkrytycznie. Warto nie śledzić ich cały czas. Wystarczy zapoznać się z nowymi zaleceniami i z informacjami raz dziennie. Zróbmy to najlepiej nie przed snem, ale w ciągu dnia, by je przedyskutować z innymi i przemyśleć. Dzięki temu w ciągu dnia napięcie, jakie mogą przynieść takie informacje, będziemy mogli zmniejszyć - mówi Natalia Kasprowicz, psycholog w przychodni Miedziowego Centrum Zdrowia w Legnicy.
Poza tym psycholodzy radzą, by mimo przeorganizowania dnia codziennego postarać się trzymać pewnych rutynowych zachowań i tych, które towarzyszyły nam przed pandemią. To pozwoli poczuć się choć w pewnym stopniu podobnie, jak przed kwarantanną.
Mimo, że pewne obostrzenia są obecnie powoli łagodzone, to do powrotu do stanu sprzed kwarantanny jeszcze daleka droga. Dlatego należy w miarę możliwości i panujących zasad choć trochę czasu poświęcić na aktywność fizyczną, co znacznie poprawia samopoczucie.