Odwołają Radę Miejską w Ścinawie?
Grupa inicjatorów z terenu gminy Ścinawa, złożyła dzisiaj do Komisarza Wyborczego w Legnicy zawiadomienie o wystąpieniu z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Ścinawie przed upływem kadencji. Mieszkańcy gminy stawiają Radzie szereg zarzutów, które uzasadniają taki wniosek.
Inicjatorzy przeprowadzenia referendum o odwołanie Rady Miejskiej o swoim zamiarze poinformowali już Burmistrza Ścinawy. Grupa inicjatywna liczy siedem osób - mieszkańców miasta i gminy Ścinawa. Zarzucają Radzie Miejskiej w Ścinawie szereg nieprawidłowości.
W opinii Grupy Inicjatywnej odwołanie Rady Miejskiej w Ścinawie przed upływem kadencji jest uzasadnione z następujących względów:
-
Drastyczne finansowe zadłużanie Gminy Ścinawa prowadzące do utraty płynności finansowej (według WPF w roku 2023, dług ma wynieść ponad 72 miliony zł i przekroczy przychody Gminy)
-
Arogancja Rady Miejskiej w stosunku do obywateli. Brak dialogu z mieszkańcami i niedopuszczanie do konsultacji społecznych. Nie liczenie się Rady Miejskiej ze zdaniem i opinią mieszkańców. Auto izolowanie się Rady od mieszkańców. Nie zwracanie uwagi na realne potrzeby mieszkańców.
-
Notoryczne nie przestrzegania prawa, a w niektórych przypadkach wręcz jawne łamanie prawa przez Radę Miejską w Ścinawie, czego efektem są liczne skargi uznawane za zasadne przez Wojewodę Dolnośląskiego. Łamanie przez Przewodniczącego Rady praw człowieka i obywatela, co zostało jednoznacznie potwierdzone przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
-
Brak jawności, transparentności i przejrzystości w działalności Rady Miejskiej, co jest podstawowym elementem demokracji samorządowej.
-
Nie realizowanie w pełni zadań własnych gminy polegających na zaspakajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej określonych w Ustawie o samorządzie gminnym.
-
Brak prawidłowej i skutecznej kontroli Rady Miejskiej w Ścinawie nad Gminnymi Jednostkami Organizacyjnymi. Efektem tego typu zaniechań były druzgoczące opinie pokontrolne RIO i innych organów kontrolnych.
-
Brak reakcji Rady Miejskiej w Ścinawie w sprawie postulatów mieszkańców dotyczących utrzymania funkcji oświatowej budynku szkoły „Jedynki” przy ulicy Lipowej, oraz utrzymania działalności Szkoły Podstawowej nr 3 w tym budynku.
-
Wyrażanie zgody przez Radę Miejską na realizację „dziwnych”, drogich i zbędnych inwestycji, typu „parking statek”, zakup statku pasażerskiego, budowa pustej, nierentownej strefy aktywności gospodarczej itp., utrzymanie których jest bardzo drogie lub jest nierentowne.
-
Nie wdrażanie przez Radę Miejską zgody na realizację inwestycji realnie potrzebnych i oczekiwanych przez mieszkańców takich jak: żłobek miejski, basen kryty a przede wszystkim modernizacja sieci wodociągowej na terenie miasta Ścinawa i wielu wsi na terenie gminy.
Inicjatorzy przeprowadzenia referendum mają teraz 60 dni na zebranie podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Mogą się pod nim podpisywać mieszkańcy miasta i gminy mający prawa wyborcze. Żeby referendum stało się faktem trzeba zebrać podpisy 10% uprawnionych do głosowania. Tą ilość dokładnie określi burmistrz, jednak można szacować, że będzie bardzo zbliżona do ostatnich wyborów samorządowych w 2018 roku. Wtedy było to 7866 osób. Wynika z tego, że trzeba zebrać ok. 800 podpisów popierających wniosek.
Termin ewentualnego referendum wyznaczy Komisarz Wyborczy w Legnicy.
Żeby referendum było ważne musi wziąć w nim udział co najmniej 3/5 wyborców z liczby, która wzięła udział w poprzednich wyborach. W gminie Ścinawa wzięło w nich udział dokładnie 4400 osób. Wynika z tego, że do urn wyborczych, musi pójść 2640 osób. By odwołanie Rady Miejskiej stało się faktem, musi za takim rozwiązaniem opowiedzieć się co najmniej 1321 wyborców.