Wyjątkowy pomnik budują w Gwiazdanowie (FOTO)
RUDNA. Rozpoczęła się budowa pomnika, upamiętniającego pierwszych mieszkańców Gwizdanowa oraz Gminy Rudna. Prace nad budową trwają, został wylany fundament oraz zostały zamontowane dwa pierwsze stopnie. Projekt realizowany jest przez Fundację Korzenie i Skrzydła z Gwizdanowa, której prezesem jest radna Gminy Rudna Marzena Smulska. W skład zespołu wchodzą również p. Tomasz Soróbka- koordynator, mecenas p. Marcin Groński- pomysłodawca oraz Jan Kościelniak. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Tomasza Hęsia, pomnik będzie posadowiony na terenie kościelnym przy kościele parafialnym w Gwizdanowie, na co wyraziło zgodę również Starostwo Powiatowe z Lubina. Honorowym Patronatem budowę objął wójt Gminy Rudna, Adrian Wołkowski.
- Projekt jest bardzo ambitny i wymaga dużego nakładu finansowego (ponad 30tys), można nas wesprzeć klikając w link https://zrzutka.pl/p8tvz7 - mówi radna Marzena SMULSKA. - Pragniemy upamiętnić w szczególny sposób pierwszych polskich osadników na tych terenach. Mieszkańcy Krowinki i Trembowli stworzyli pierwszy rdzeń polskiego Gwizdanowa i okolic, współtworzyli polską Gminę Rudna; obecnie rozsiani są po ternie Powiatu Lubińskiego. Należy przypomnieć również o ich aktywnej roli w budowaniu i rozwoju Lubina i lubińskiego Kombinatu Miedziowego. Młodzi mieszkańcy wsi, Gminy i Powiatu nie mają już kontaktu z żywym przekazem o części swoich korzeni i tożsamości lokalnej. Brakuje w naszej bezpośredniej okolicy godnego upamiętnienia dla zaangażowania i zasług członków społeczności, a także ich pochodzenia: naszych dziadków i ojców, babek i matek dla budowy w skali mikro polskiego Gwizdanowa i polskiej Gminy Rudna; a w szerszym ujęciu powojennej Polski na tym wycinku Dolnego Śląska . Ponieważ zostały przerwane 600-letnie korzenie naszej obecności na Ziemi trembowelskiej, postanowiliśmy uczcić tamtych mieszkańców i przeniesioną z tamtych terenów na te poniemieckie ziemie polskość. Chcemy dokonać tego w sposób wyjątkowy i wartościowy, poprzez odtworzenie zniszczonego i nieistniejącego już pomnika polskiej bohaterki Zofii Chrzanowskiej, która wsławiła się obroną Trembowli. Chcemy dzięki temu ocalić od zapomnienia, to co zostało tu zbudowane i przywrócić pamięć o korzeniach i patriotycznej postawie wielkich Polaków związanych z Trembowlą takich jak Bartosz z Trembowli, Zofia Chrzanowska, Bernard Pretwicz, Jan III Sobieski, czy oficerowie i ułani 9. pułku ułanów małopolskich, który stacjonował w Trembowli do 1939 r., również przez pieczołowitą konstrukcję pomnika w oparciu o dostępne dokumenty. Nadarzają się ku temu świetne okazje, żywa jeszcze w naszej wspólnej pamięci 100. rocznica Odzyskania Niepodległości i zakończenia I wojny światowej oraz 75. rocznica zakończenia II wojny światowej przypadająca na ten rok. A to właśnie rok 1945 był początkiem przesiedlenie i końcem polskiej obecności na kresach wschodnich. Kolejna ważna rocznica to 100 lecie wielkiego zwycięstwa polskiego w Bitwie Warszawskiej i nie mniej istotnej dla wyniku tamtej wojny, największej bitwy kawaleryjskiej XX- wieku Bitwy pod Komarowem z 31.08.1920r., w której m.in. 9 pułk ułanów wziął udział rozbiciu Armii Konnej Budionnego zmierzającej na pomoc wojskom sowieckim walczącym pod Warszawą.
Dodajmy iż w projekt zaangażowani są bezpośrednio członkowie fundacji Korzenie i Skrzydła i osoby ich wspierające, łącznie 8 osób. Koncepcja posadowienia i charakteru pomnika była konsultowana społecznie podczas dwóch zebrań, w których łącznie uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Szacowana liczba adresatów to kilka tysięcy mieszkańców, bez wątpienia większość ludności z terenu Gwizdanowa i gminy Rudna, ale również spoza jej granic której korzenie sięgają ziemi trembowelskiej. Odbiorcami wartości, których nośnikiem ma być pomnik jest także ludność napływowa, która szanuje i ceni tradycje patriotyczne, pielęgnuje polskość, uważa politykę historyczną za ważny aspekt życia społecznego.
{gallery}galeria/wydarzenia/04-06-20-budowa-pomnika-fot-sm{/gallery}