Jeden z niewielu tego typu urządzeń laserowych na Dolnym Śląsku już w MCZ
LUBIN. Najnowsza metoda wspierająca leczenie jaskry jest już w szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie, a to za sprawą nowego urządzenia. Laser Vitra 810 w połączeniu z sondą SubCyclo wykonuje zabiegi obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku. Lekarze oddziału okulistycznego przeprowadzają zabiegi te zarówno w ramach NFZ, jak i komercyjnie.
Spółka Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie nabyła dla oddziału okulistycznego swojego szpitala najnowsze urządzenie wspomagające leczenie jaskry - Laser Vitra 810, który działa w oparciu o zasadę przeztwardówkowej cyklofotoagulacji. Procedura SubCyclo polega na stymulacji ciała rzęskowego laserem SubLiminal 810nm, wytwarzającej ciecz wodnistą i szlaku naczyniówkowo-twardówkowy.
Taka metoda jest niezastąpiona w procesie leczenia jaskry, czyli zanikania włókien nerwu wzrokowego. - Ta terapia pozwala obniżyć ciśnienie wenątrzgałkowe. To najskuteczniejsza metoda leczenia jaskry, a dokładniej rzecz biorąc, powstrzymywania zaniku nerwów. Dla pacjenta oznacza to zmniejszenie zapotrzebowania na krople. Stosowanie dużej ilości preparatów w ciągu doby jest uciążliwe i wiąże się z tym, że pacjenci nie przestrzegają zaleceń, a to sprawia kłopoty w osiągnięciu efektów leczenia. Już nie mówiąc o tym, że krople też mają działania niepożądane , zarówno substancje czynne, jak i konserwanty. Metoda laserowa różni się od dotychczasowych tradycyjnych tym, że działanie lasera ma podzieloną wiązkę na krótkie fragmenty mikrosekundowe. Wpływ na czas trwania lasera, odstępy między tymi pulsami oraz tryb leczenia przeztwardówkowego pozwala precyzyjnie zarządzać efektem termicznym, który występuje w tkance, a to daje duże możliwości regulacji – wyjaśnia Artur Andrzejak, lekarz okulista z oddziału okulistycznego szpitala MCZ w Lubinie.
Laserowa metoda leczenia wprowadzona przez MCZ jest nowym sposobem, a co za tym idzie wraz z doświadczeniem rozszerzają się wskazania do jej wykorzystywania. W Polsce nie ma wielu takich urządzeń. Taka metoda leczenia ma zmniejszoną ilość działań niepożądanych, jakie pojawiały się przy innych, tradycyjnych zabiegach.
Zabiegowi wykonywanemu nowym laserem mogą poddawać się pacjenci, którzy zgłoszą się do kwalifikacji na oddział okulistyczny szpitala MCZ ze skierowaniem od okulisty. Sam zabieg trwa kilka minut. Dłuższe jest przygotowanie do niego.