Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zbiornik Żelazny Most będzie większy (FOTO)

RUDNA. Z końcem czerwca dobiegną finiszu prace w ramach pierwszego etapu rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most w okolicy Rudnej. W 2021 oddana do użytku będzie stacja segregacji oraz domknięte zostaną zapory, a tym samym nowa Kwatera Południowa będzie mogła już służyć deponowaniu odpadów. KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczął budowę w maju 2018. Wykonawcą jest Budimex.

Zbiornik Żelazny Most będzie większy (FOTO)

 

Choć przygotowania i formalności trwały dłużej, to prace przy rozbudowie ZUOW Żelazny Most o Kwaterę Południową fizycznie zaczęły się maju 2018. Zgodnie z założeniami pierwszy etap robót zakończy się z końcem czerwcem. Nowa Kwatera Południowa zajmuje ok. 600 hektarów powierzchni. Obiekt główny to jak dotąd ok. 1400 hektarów. Z chwilą uruchomienia zbiornika w całości, stanie się on prawdopodobnie największym tego typy obiektem na świecie. Docelowo nowa kwatera ma mieć objętość 170 mln m3. Jej zapory zewnętrzne to około 6,4 km, zaś ich wysokość będzie mogła być nie wyższa niż 60 metrów. Oba obiekty mają być eksploatowane jednocześnie.

- Nie będzie to tak, że będziemy deponowali tylko do obiektu głównego bądź do kwatery południowej. Będzie to proces rozłożony proporcjonalnie, a proporcje będą uzależnione od aktualnych potrzeb produkcyjnych. Docelowo do 60 – 65% odpadów będzie mogło być zdeponowanych w kwaterze południowej - mówił podczas wizyty studyjnej Przemysław Nowak, dyrektor Zakładu Hydrotechnicznego O/KGHM Polska Miedź S.A.

Nowa kwatera posłuży do składowania odpadów zagęszczonych, za zatem takich, które mają pięciokrotnie mniej wody. Od pierwszych chwil budowy realizacja opiera się przede wszystkim na bezpieczeństwie.

- Ten zbiornik jest bardzo dobrze opomiarowany. Już w tej chwili na etapie budowany mamy tu zainstalowane inklinometry do pomiaru pomieszczeń i piezometry otwarte do pomiaru poziomu rzędnej zwierciadła wody w gruntach oraz zbiorniku oraz piezometry strunowe do pomiaru ciśnień w warstwach słabo przepuszczalnych. Będziemy instalować część przetworników ciśnienia – informuje Paweł Stefanek, kierownik wydziału bezpieczeństwa i rozwoju, Zakład Hydrotechniczny.

Drugi etap prac to zamknięcie zapór i uruchomienie stacji segregacji. Już w 2021 obiekt będzie gotowy do składowania odpadów pochodzących z wszystkich oddziałów ZWR.{gallery}galeria/wydarzenia/16-06-20-ZUOW-Zelazny-Most{/gallery}

Powiązane wpisy