Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Do gminy po dotacje na wymianę starego pieca!

ŚCINAWA. Za dwa tygodnie Gmina Ścinawa ogłosi dla mieszkańców konkurs grantowy na wymianę pieców. W tegorocznym budżecie samorządu na ten cel zapisana jest kwota aż 2,5 mln złotych, wszystko dzięki pozyskanemu wcześniej wsparciu zewnętrznemu. O dotacje ubiegać się mogli będą właściciele nieruchomości z terenu gminy, którzy zdecydują się na nowe źródło ogrzewania, inne niż piece węglowe (uwaga: piece na ekogroszek i piece posiadające wymienne lub wysuwane ruszta nie będą podlegały dotacji). Maksymalne wsparcie przewidziane przez organizatorów będzie mogło wynieść do 70% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 20.000,00 złotych na jedno gospodarstwo.

Do gminy po dotacje na wymianę starego pieca!

– W dniu ogłoszenia konkursu, czyli 8 lipca 2020 roku, dostępne będą wszelkie załączniki i formularze niezbędne do ubiegania się o dotacje na wymianę pieców. Wówczas ruszy konkursowa procedura, choć już wcześniej dostępna będzie lista audytorów, którzy będą przygotowali oferty cenowe przeprowadzenia uproszczonych audytów energetycznych dla zgłaszanych inwestycji. Osoby zainteresowane, które z różnych względów nie zawnioskują o grant w najbliższej edycji konkursu informujemy, że również w przyszłym roku przewiedziano taką możliwość, bo zostały zabezpieczone środki na ten cel – zaznacza Renata Jakubowska-Pawlak, kierownik Referatu Funduszy Pozabudżetowych i Inicjatyw Obywatelskich w ścinawskim urzędzie.

Przypominamy, że Gmina Ścinawa jako lider projektu, w porozumieniu z czterema innymi samorządami, tj.: Lubinem, Chocianowem, Prochowicami i Rudną, jeszcze w 2019 roku, złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020; Oś priorytetowa 3: Gospodarka niskoemisyjna; Działanie 3.3: „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym”; Poddziałanie 3.3.1 OSI: „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym- konkurs horyzontalny OSI”; Typ 3.3e: „Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii- projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej- projekt grantowy”.

Wcześniej mieszkańcy, w związku z przygotowywaniem przez gminę dokumentacji konkursowej i w ramach wstępnego oszacowania potrzeb w zakresie wymiany źródeł ciepła na nowe, składali w urzędach ankiety potwierdzające chęć skorzystania z dotacji. W przypadku Ścinawy do magistratu wpłynęło wówczas ok. 200 ankiet, w większości zainteresowani deklarowali zakup i wymianę pieców na gazowe.

Dzięki udziałowi w konkursie i jego pozytywnym rozstrzygnięciu przez UMWD, pięć wymienionych wyżej samorządów uzyskało wsparcie łącznie na poziomie ok. 16 mln złotych, z czego blisko 4 mln złotych przypadło Gminie Ścinawa, a tak naprawdę mieszkańcom i właścicielom nieruchomości na jej terenie.

W 2020 roku ścinawski samorząd przeznaczył na piecowe granty sumę 2,5 mln złotych, taka kwota zapisana jest w uchwalonym przez Radę Miejską w Ścinawie budżecie gminy. W przyszłym roku, podczas następnej edycji i kolejnego naboru, do dyspozycji wnioskujących będzie prawie 1,5 mln zł.

Uwaga: każda zgłoszona do konkursu inwestycja, zgodnie z wymogami, musi posiadać uproszczony audyt energetyczny. Lista audytorów, którzy spełnią wymogi formalne do wykonywania funkcji przy opisywanym projekcie, zostanie udostępniona przed ogłoszeniem konkursu. To grantobiorca, czyli osoba wnioskująca o wsparcie na wyminę źródła ciepła będzie musiała wybrać audytora z listy rekomendowanej przez samorząd oraz opłaci jego pracę. Koszt pracy audytora jest kosztem kwalifikowalnym i podlegać będzie refundacji.

Powiązane wpisy