W MCZ prześwietlają serce najnowszym urządzeniem na rynku
LUBIN. Najnowocześniejszy w Polsce angiograf jest dostępny dla pacjentów hospitalizowanych w Regionalnym Ośrodku Kardiologii w MCZ w Lubinie. Aparat rentgenowski najnowszej generacji służy kardiologom Miedziowego Centrum Zdrowia od marca. Udostępnia obraz doskonałej jakości i emituje dziesięciokrotnie mniej promieniowania niż wcześniejsze urządzenia, ale daje możliwości do przeprowadzenia większej i bardziej różnorodnej ilości zabiegów w obrębie serca i naczyń płucnych.
Najnowszym urządzeniem Pracowni Angiografii i Hemodynamiki przy Regionalnym Ośrodku Kardiologi Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie jest angiograf Simens Artis Q.Zen - rentgenowski aparat zabiegowy, który służy kardiologom interwencyjnym. Dotychczas korzystano z urządzenia, które po 15 latach ciężkiej pracy i tysięcy zabiegów wymagał wymiany. Koszt nowego urządzenie to ponad. 3,5 mln złotych.
- To aparat rentgenowski dedykowany kardiologii interwencyjnej - pierwszy tej klasy w Polsce. Dzięki innowacjom technologicznym aparat ten daje możliwości uzyskania bardzo dobrej jakości obrazu serca, naczyń wieńcowych czy tętnic płucnych, jednocześnie przy bardzo małej dawce promieniowania rentgenowskiego. Musimy pamiętać, że pracujemy przy promieniowaniu X, na które narażony jest zarówno pacjent, jak i operatorzy. Ta nowa technologia pozwoliła zmniejszyć dawkę promieniowania 10 – krotnie. To jest niezwykle ważne zarówno dla pacjenta, jak i dla operatora – tłumaczy dr Adrian Włodarczak, kierownik Pracowni Angiografii i Hemodynamiki przy Regionalnym Ośrodku Kardiologi Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.
Pomimo mniejszej dawki promieniowania zachowana jest najwyższa jakość obrazu pozwalająca diagnozować w sercu najmniejsze struktury.
- Aparat jest przede wszystkim przeznaczony dla pacjentów, którzy trafiają do nas z zawałem serca, a więc tych z zamkniętą tętnicą wieńcową wymagających natychmiastowej pomocy. . Chorzy trafiają bezpośrednio na stół, wszczepiany zostaje stent wieńcowy dzięki czemu ustępują dolegliwości bólowe a serce pacjentów nie jest uszkodzone i chorzy szybko mogą wrócić do normalnego życia. Coraz jednak więcej mamy chorych ze zmianami trudnymi i złożonymi , z często mocno uwapnionymi tętnicami wieńcowymi. Czasami ciężko poszerzyć te tętnice zwykłym cewnikiem balonowym. Przy użyciu nowego urządzenia możemy wykonywać zabiegi bardziej złożone z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć kardiologii interwencyjnej jak rotablacja (wykorzystanie diamentowego wiertła do poszerzenia zwapnionych zwężeń), litotrypsja (wykorzystanie fal ultradźwiękowych do rozbijania złogów wapiennych w zwężonych naczyniach) - tłumaczy dr Adrian Włodarczak.
Sprzęt zdaje też egzamin w uzupełnianiu ubytków w sercu, które są często powodem udarów mózgowych u młodych ludzi. W następnym etapie planujemy wykorzystywać to nowe urządzenie wprowadzając nowe zabiegi takie jak zamykanie uszek lewego przedsionka we wtórnej profilaktyce udaru niedokrwiennego mózgu.
Regionalny Ośrodek Kardiologii MCZ został wyznaczony przez producenta jako ośrodek pokazowy. Dzięki czemu inne placówki medyczną mogą w MCZ poznać możliwości wykorzystania tego nowego urządzenia.