Absolutorium dla zarządu powiatu i nowa minister finansów
POWIAT LUBIŃSKI. Głosami radnych Lubin 2006 i Barbary Skórzewskiej wyrażono wotum zaufania dla zarządu powiatu. Głos sprzeciwu w tej sprawie wyraził jedynie sołtys Raszówki, Tadeusz Kosturek. - Wybudowanie drogi ekspresowej polepszyło życie, jednak stan drogi powiatowej od 12 lat jest tragiczny. Tym bardziej że, w okolicy wybudowano market - mówił.
Na dzisiejszej sesji pożegnano skarbnik powiatu, Teresę Walasek oraz utworzono biuro paszportowe. Na sesję zaproszono również włodarzy gmin powiatu lubińskiego. Z zaproszenia skorzystał tylko Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.
- 2019 rok był rokiem wyborczym, co jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu budżet wegetacji. Powiat musi dopłacać też to podwyżek nauczycieli, np. 400 tysięcy złotych to podwyżki we wrześniu. Cierpimy także powodu zwolnienia podatku PIT dla osób do 26 roku życia - mówił starosta lubiński, Adam Myrda.
Teresa Walasek zakończyła pracę na stanowisku skarbnika powiatu lubińskiego z powodu uzyskanego wieku emerytalnego. Zastąpi ją Joanna Herbut. Przeciw powołaniu nowej skarbnik głosował Leszek Szklarz, który pamięta ją z pracy w rudnowskim magistracie( w latach 2005 -2020 była skarbniczką Urzędu Gminy).
Podjęto także decyzje, która z pewnością ucieszy mieszkańców tej części Zagłębia Miedziowego. Mowa o utworzeniu biura paszportowego. Te mieściło się w Legnicy. Teraz do grona miast, w których będziemy mogli wyrobić taki dokument dojdzie Głogów i Lubin. Lubińskie starostwo wynegocjowało, że w kosztach partycypował będzie Urząd Wojewódzki, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekaże sprzęt techniczny.
- Koszty takiego nie są jeszcze znane, jednak można zakładać że to nie będą setki tysięcy - mówi starosta lubiński, Adam Myrda.