Pracujesz w KGHM? Zarejestruj się i zbadaj
LUBIN. Kiedy w związku z pandemią koronawirusa 15 marca wstrzymano wszelkie badania diagnostyczne, realizacja projektu profilaktycznego dla pracowników KGHM prowadzonego przez Miedziowe Centrum zdrowia w Lubinie sięgnęła 1/3. Badaniu tomograficznemu nastawionemu na kontrolę płuc, serca oraz rozedmy poddano około 2000 osób. Docelowo program obejmie 5000 pracowników oddziałów KGHM. MCZ wrócił do badań i zachęca do zarejestrowania się.
By podać się bezpłatnemu badaniu profilaktycznemu nastawionemu na kontrolę płuc, serca i rozedmy wystarczy być pracownikiem KGHM i zadzwonić pod numer 887 842 993.
- Bierzemy pod uwagę, że pandemia koronawirusa nie skończyła się ani na świecie, ani w Polsce. Pacjenci są tak rozłożeni w czasie, by w tym samym momencie, gdy badamy w ramach programu, nie było pacjentów klinicznych, onkologicznych, z oddziałów, tych, którzy przychodzą na badania planowe. Pracowników KGHM badamy od 16:00 do 18:00, czasami do 18:30. Zależy od ilości zarejestrowanych pacjentów. Takie badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie podajemy kontrastu więc można je robić o każdej porze dnia. Przygotowujemy też sobotę dla tych pacjentów, jeśli jest taka ilość chętnych – mówi dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w MCZ w Lubinie.
- Jest to pierwsze tak pomyślane badanie profilaktyczne, jedyne w Polsce i jestem też przekonana, że jedyne w Europie dotyczące trzech obszarów diagnostycznych jednocześnie. Połączyliśmy to wszystko dlatego, że w tej chwili choroba wieńcowa to najczęstsze zdarzenie, które prowadzi do śmierci pacjenta. Profilaktyka guzków w płucach, to profilaktyka nowotworu, który jest bardzo długo niemy, a wtedy jest już zwykle za późno na wdrażanie skutecznego leczenia. Po skończonym programie zostanie dokonana dokładna analiza uzyskanych wyników, łącznie z informacjami zawartymi w ankietach pacjentów. Posłuży ona do szerokiego opracowania grup pacjentów i do wskazania w przyszłości programów profilaktycznych w zależności od grup wiekowych. Zaczęliśmy te badania w listopadzie 2019. Wszystko trwało to do 15 marca, gdzie nastąpiła przerwa z powodu pandemii. Wróciliśmy z badaniami od 15 lipca. Prowadzony program profilaktyczny nie zostawia pacjenta z opisem badania. Mamy współpracujących specjalistów: onkologów, pulmonologów i kardiologów. Każdy pacjent, który wymaga dalszego postępowania klinicznego jest przez nas rejestrowany na wizytę u specjalistów – dodaje doktor Nienartowicz.
Program będzie trwał do połowy kwietnia 2021.
- Zachęcam i namawiam do zgłaszania się do tych badań. Już wśród tych pacjentów, których zbadaliśmy, pojawiły się dalsze konieczności łącznie z podjęciem szybkiego leczenia. Nie jest wykluczone, że już komuś uratowaliśmy życie – mówi dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w MCZ w Lubinie.