W 40. rocznicę powstania Solidarności (FOTO)
LUBIN. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek była gościem sesji popularnonaukowej „Solidarność w Zagłębiu Miedziowym z perspektywy 40-lecia” odbywającej się w Lubinie. - Być tutaj wśród tych, którzy tworzyli Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność to dla mnie honor i zaszczyt - powiedziała Marszałek Sejmu Elżbieta WITEK. - Gdyby 40 lat, w 1980 roku temu ktoś powiedział, że Marszałek polskiego Sejmu, wywodzący się z ruchu Solidarność i z tego regionu wraz z tymi , którzy poszukują prawdy czyli Instytutem Pamięci Narodowej i Zarządem Regionu NSZZ Solidarność będą organizować taką konferencję naukową to z pewnością nikt by nie uwierzył...Pamiętam jak Karol Wojtyła został wybrany Papieżem poczuliśmy, że zbliża się coś wyjątkowego. dla nas i dla Polski. Początek lata 1980 napawał nas przeświadczeniem, że będzie to szczególny czas dla regionu, dla naszego kraju. Powstał ruch zawodowy, . wyjątkowy we współczesnym świecie. Było nas 10 milionów Polaków gotowych wspólnie zmieniać kraj. Było nas wtedy 10 mln. Wyjątkowy ruch. Polacy pokazali całemu światu, ze tutaj rodzi się coś nadzwyczajnego, czego nie doświadczymy nigdzie, w żadnym innym kraju. Wówczas nawet nie myśleliśmy o niepodległości bo kiedy widziałam ile wojsk rosyjskich stacjonowało w mojej rodzinnej Legnicy to wydawało się, że Niepodległość Polski to tylko marzenie. 16 miesięcy pozwoliło nam uwierzyć, że Polska może i powinna być wolna, sprawiedliwa. 16 miesięcy, od połowy 1980 do 1982 r. zrobiło swoje. Już nic nie mogło nas pokonać. Przekonaliśmy ludzi, że jesteśmy siłą. Wartości, które niosła ze sobą 'Solidarność' są uniwersalne".
Konferencja naukowa odbywająca się w Centrum Kultury MUZA w Lubinie uświetniała 40-lecie powstania NSZZ Solidarność oraz 30-lecie Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe . Przypomnijmy iż uchwałę o wystąpieniu organizacji zakładowych ówczesnego województwa legnickiego z Regionu Dolny Śląsk podjęli delegaci IV Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie powołano strukturę regionalną obejmującą powiaty: legnicki, jaworski, lubiński, polkowicki, głogowski i złotoryjski. Decyzja ta została zatwierdzona przez Komisję Krajową 3 października 1990 roku. Region od powstania miał siedzibę w Legnicy.
Zebranych gości naukowej konferencji przywitał Bogdan ORŁOWSKI, przewodniczący NSZZ Solidarność Region Zagłębie Miedziowe: - Jesteśmy jako członkowie NSZZ Solidarność dumni ze swoich czynów. Ale jesteśmy pełni pokory zbudowanej na empatii do drugiego człowieka, do postrzegania, że nasza codzienna praca jest zobowiązaniem i troska o nasze słabsze koleżanki i kolegów, którzy potrzebują wsparcia w swoich miejscach pracy. Przyświeca nam cel, który dzięki Janowi Pawłowi II, jednemu ze współzałożycielowi Solidarności - zawdzięczamy, że prawidłowo postrzegamy znaczenie nazwy Solidarność.
Po części oficjalnej. swoje referaty wygłaszali zaproszeni goście. A rozpoczął profesor nauk humanistycznych Włodzimierz SULEJA, który przez 13 lat kierował Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu i przede wszystkim jest twórcą monografii historii Solidarności na Dolnym Śląsku.
W części panelowej pod nazwą "Świadectwa oporu" wymieniali się poglądami działacze Solidarności, którzy ten ruch tworzyli i na Dolnym Śląsku i i w Zagłębiu Miedziowym w 1980 ze współczesnymi liderami Solidarności.
Po konferencji naukowej w 40-ą rocznice powstania NSZZ Solidarność Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ‘82.
W konferencji naukowej wzięli udział samorządowcy regionu jaworsko-legnickiego na czele ze starostami: powiatu jaworskiego Anetą KUCHARZYK i powiatu legnickiego Adamem BABUŚKĄ oraz wójtowie kilku gmin tego regionu.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/29-09-20-40-rocznica-solidarnosci-fot-ewajak{/gallery}